Unijna dyrektywa o pracownikach tymczasowych

Zrównanie praw pracowników tymczasowych z osobami zatrudnionymi na stałe, to zasada nowej dyrektywy przyjętej przez Parlament Europejski. Nie wpłynie ona jednak zasadniczo na polskie przepisy, bowiem już się w nich znajduje.

"Komisja Trójstronna już w 2003 r. wpisała do ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych zasadę równego traktowania osób zatrudnionych w tej właśnie formie z pracownikami etatowymi. Nie oznacza to jednak, że nasze przepisy nie wymagają poprawek. Obecnie pracuje nad nimi sejmowa komisja "Przyjazne państwo" - powiedział PAP Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Ekspert KPP zaznaczył, że zgodnie z art. 5 polskiej ustawy, do spraw w niej nieuregulowanych stosuje się wprost przepisy kodeksu pracy. "Oznacza to, że odstępstwa od reguł kodeksowych, dotyczących osób zatrudnionych na stałe, mogą odnosić się jedynie do specyfiki pracy tymczasowej. Na pewno nie może to być kwestia wynagrodzenia" - wyjaśnił Michałowicz.

Unijna dyrektywa regulująca warunki zatrudnienia pracowników tymczasowych została opracowana 6 lat temu. Budziła jednak wątpliwości niektórych państw, np. Wielkiej Brytanii. Na październikowej sesji Parlament UE uznał, że nie ma do niej zastrzeżeń. Trafiła więc do Rady UE. Gdy po wyczerpaniu całego toku legislacyjnego wejdzie ona w życie, państwa członkowskie będą miały 3 lata na dostosowanie do niej swoich przepisów.

Dyrektywa nakazuje aby osoby zatrudnione przez agencje pracy tymczasowej otrzymywały takie samo wynagrodzenie jak pracownicy etatowi zatrudnieni na takim samym stanowisku. Gwarantuje pracownikom agencji prawo do ochrony socjalnej i udogodnień zapewnianych przez firmę stałym pracownikom.

Według statystyk Parlamentu UE agencje pracy tymczasowej w UE zatrudniają 3 mln osób wykonujących usługi o łącznej wartości ok. 75 mld euro.

Zgodnie z danymi Związku Agencji Pracy Tymczasowej, w Polsce jest ponad 500 tys. pracowników tymczasowych. Z ich usług korzysta rocznie ponad 2 tys. firm.

"Podstawowym problemem agencji jest nadmierna biurokracja, np. konieczność przeprowadzania przez pracowników tymczasowych wstępnych badań lekarskich każdorazowo gdy są przyjmowani do pracy, nawet w tej samej firmie i na takim samym stanowisku" - powiedziała PAP kierowniczka biura Związku Agencji Pracy Tymczasowej, Katarzyna Gurszyńska.

Projekt, nad którym pracuje obecnie komisja "Przyjazne Państwo" eliminuje ten wymóg. Wydłuża również maksymalny okres zatrudnienia pracownika tymczasowego u danego pracodawcy z 12 do 18 miesięcy. Likwiduje ograniczenie zatrudniania pracowników tymczasowych w firmach, w których w ciągu ostatnich 6 miesięcy miały miejsce zwolnienia grupowe. Obecnie jest to niemożliwe nawet w tych działach, w których takich zwolnień nie było. Nowela upraszcza zasady wydawania świadectw pracy przez agencje pracy tymczasowej. Mają wystawiać je raz w roku a nie, jak obecnie, po ustaniu każdej umowy.

"Choć z punktu widzenia dyrektywy zaakceptowanej przez Parlament UE nie musielibyśmy zmieniać naszej ustawy o pracownikach tymczasowych to jednak te, które proponuje komisja "Przyjazne Państwo" są potrzebne, choćby dla przełamania stereotypu pracy tymczasowej jako gorszego rodzaju zatrudnienia" - stwierdził ekspert KPP.
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...