Wystawiając faktury, trzeba je wyraźnie oznaczyć

Przemysław Molik
rozwiń więcej
Przy wystawianiu dokumentów dla celów VAT należy stosować odpowiednie oznaczenia. Podobnie, jeśli chodzi o kopie i duplikaty faktur.

NOWE PRAWO

Obowiązują już nowe przepisy określone rozporządzeniem ministra finansów z 28 listopada w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od VAT.

Rozporządzenie określa - podobnie jak miało to miejsce dotychczas - że na fakturach oprócz szczegółowych danych identyfikacyjnych podatnika oraz samej transakcji, wartości towarów lub wykonywanych usług i kwoty należności wraz z należnym podatkiem powinno się znaleźć oznaczenie FAKTURA VAT. W fakturach dokumentujących czynności, których podstawą opodatkowania jest marża (m.in. świadczenie usług turystyki oraz dostawy dzieł sztuki), stosuje się oznaczenie FAKTURA VAT marża.

Mali podatnicy oznaczają faktury wyrażeniem FAKTURA VAT-MP oraz dodatkowo określają termin płatności należności określonej w fakturze. Faktury korygujące powinny być oznaczone KOREKTA lub FAKTURA KORYGUJĄCA. Oryginał faktury i faktury korygującej powinien zawierać również oznaczenie ORYGINAŁ, a kopie tych dokumentów należy oznaczyć wyrazem KOPIA. Dokumenty wystawione ponownie muszą dodatkowo zawierać wyraz DUPLIKAT.

Oprócz tego w rozporządzeniu zostały określone przypadki oraz warunki i terminy zwrotu podatku niektórym podatnikom dokonującym wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu. Takiemu podatnikowi przysługuje zwrot zapłaconego podatku naliczonego do wysokości kwoty stanowiącej równowartość 22 proc. kwoty należnej z tytułu dostawy nowego środka transportu. Kwota ta nie może być jednak wyższa niż kwota podatku zawartego w fakturze stwierdzającej nabycie tego środka lub w dokumencie celnym albo podatku zapłaconego przez tego podatnika od wewnątrzwspólnotowego nabycia tego środka na terytorium kraju.

Warunkiem ubiegania się o zwrot tego podatku jest dołączenie do deklaracji podatkowej dokumentu potwierdzającego wywóz nowego środka transportu z terytorium kraju i dostarczenie tego środka do nabywcy na terytorium państwa niebędącego członkiem Wspólnoty Europejskiej, a także dokumentu, z którego wynika kwota naliczonego podatku.

W załączniku do rozporządzenia zostały też określone towary i usługi, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku dla drobnych przedsiębiorców (określone w art. 119 ust. 1 i 9). Na liście znajdują się m.in. wyroby z metali szlachetnych, wyroby jubilerskie, a także biżuteria artystyczna. Zwolnienia od VAT nie mają zastosowania też w odniesieniu do usług jubilerskich, doradczych oraz świadczonych przez notariuszy, adwokatów i radców prawnych.

Rozporządzenie zamieszczone w Dzienniku Ustaw nr 212, poz. 1337 obowiązuje od 1 grudnia.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...