Przedsiębiorca skutecznie wniesie sprzeciw, gdy inspektor naruszy przepisy

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Łączny czas prowadzenia kontroli w firmie będzie krótszy niż dotychczas, a przedsiębiorcy będą mogli wnieść sprzeciw, gdy organ kontroli naruszy przepisy.

Ustawa o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw, uchwalona przez Sejm 21 listopada 2008 r. i przekazana do Senatu, wprowadza zasady, które będą obowiązywały wszystkie organy kontroli prowadzące inspekcje w firmach.

 

Najbardziej korzystne dla przedsiębiorców zmiany dotyczyć będą ograniczenia łącznego czasu prowadzenia wszystkich kontroli w firmie, prowadzenia inspekcji na legitymacje bez okazania upoważnienia do wykonania czynności kontrolnych, wniesienia skutecznego sprzeciwu, gdy inspektor będzie działał niezgodnie z przepisami, oraz zakazu wykorzystania przeciwko przedsiębiorcy dowodów zebranych z naruszeniem przepisów.

Kontrole będą krótsze

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ograniczy czas trwania kontroli w firmach.

Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie dla małych i makroprzedsiębiorców, dla których prowadzenie inspekcji często stanowi duże utrudnienie dla prowadzonej działalności w firmie. Wprowadzony został limit czasu trwania wszystkich kontroli tego samego organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym. Nie może on przekraczać: 12 dni roboczych w firmach mikroprzedsiębiorców i 18 dni roboczych w firmach małych przedsiębiorców. Natomiast przekroczenie takiego limitu musi zostać przez organ kontrolny uzasadnione na piśmie i będzie dopuszczalne tylko, w razie gdy zostało spowodowane przyczynami niezależnymi od inspekcji.

O kontroli trzeba uprzedzać

Nowością jest także zmiana przedmiotu kontroli. Inspektor będzie sprawdzał, czy działalność przedsiębiorcy jest zgodna z prawem, natomiast nie może kontrolować osoby przedsiębiorcy.

Powinien również okazać dokumenty określające zakres prowadzonej kontroli.

Natomiast nie może rozpocząć kontroli, mając nadzieję, że dopiero podczas wykonywania jej dopatrzy się pewnych nieprawidłowości, które zarzuci właścicielowi firmy.

Będzie musiał również zawiadomić przedsiębiorcę, co najmniej na siedem dni naprzód o tym, że zostanie on skontrolowany, a potem pouczyć go o prawach i obowiązkach podczas kontroli. Brak takiego powiadomienia będzie traktowany jako naruszenie zasad kontroli.

Zostanie też ograniczona możliwość prowadzenia kontroli tylko po okazaniu legitymacji służbowej bez przedstawienia przedsiębiorcy upoważnienia do przeprowadzenia kontroli.

Taki sposób prowadzenia inspekcji będzie dopuszczony tylko w razie potrzeby dla zapobieżenia przestępstwu, wykroczeniu, przestępstwu lub wykroczeniu skarbowemu, zabezpieczeniu dowodów świadczących o tym, że zostały popełnione, bądź gdy uzasadnia go bezpośrednie zagrożenie życia, zdrowia albo środowiska naturalnego.

Gdyby czynności kontrolne przekroczyły zakres kontroli określony w upoważnieniu lub były przeprowadzone bez upoważnienia, a przedsiębiorca poniósł szkodę, to wówczas będzie miał prawo wystąpić o odszkodowanie. W dodatku dowody uzyskane podczas takiej kontroli nie będą mogły zostać wykorzystane przeciw przedsiębiorcy w postępowaniu administracyjnym, podatkowym, karnym lub karnym-skarbowym.

Sprzeciw przedsiębiorcy

Zdarza się, że inspektor narusza przepisy podczas kontroli, na przykład prowadzi ją za długo albo wszczyna ją, wówczas gdy w firmie jest już prowadzona inna kontrola.

Przedsiębiorca może wówczas zgłosić sprzeciw wobec inspekcji i w ten sposób wstrzymać czynności kontrolne aż do czasu rozpatrzenia jego skargi. Natomiast w razie wniesienia zażalenia na sposób rozpoznania sprzeciwu wstrzymanie czynności kontrolnych następuje aż do czasu jego rozpatrzenia (zazwyczaj czas rozpatrzenia sprzeciwu wynosi trzy dni robocze).

W czasie wstrzymania czynności kontrolnych inspektorzy będą mogli jednak zabezpieczyć dowody mające związek z zakresem kontroli, na przykład: dokumenty, informacje, próbki, wyroby oraz inne nośniki informacji, aby przedsiębiorca nie zlikwidował tych, które świadczą przeciwko niemu.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...