Są nowe wykazy towarów objętych 3- i 7-proc. VAT

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Ministerstwo Finansów opublikowało nowe wykazy towarów i usług objętych 3- i 7-proc. stawkami VAT

Zmiana prawa

Ministerstwo Finansów opublikowało projekty dwóch rozporządzeń. Pierwszy dotyczy wykazu towarów i usług w imporcie objętych 3-proc. stawką VAT. Zawiera on 110 pozycji. Drugi dotyczy wykazu towarów i usług objętych 7-proc. VAT. Na ten wykaz składają się 253 pozycje.

Przy wykazie ze stawką 3-proc. w wyniku ponownej analizy ujednolicono tę stawkę podatku od towarów i usług na: odpady zwierzęce (obecnie w stosunku do tych towarów obowiązuje stawka 7-proc.); mączkę i granulki z lucerny (obecnie 22 proc. VAT) oraz marynaty ryb i produktów rybnych (obecnie 22 proc.).

Pewne zmiany wprowadzono też do wykazu z 7-proc. VAT. Zgodnie z propozycją ministra 7-proc. stawka będzie stosowana na: odpady zwierzęce; mąkę i mączkę, z nasion lub owoców oleistych, innych niż z gorczycy; woski roślinne; degras, pozostałości powstałe przy obróbce substancji tłuszczowych oraz wosków zwierzęcych lub roślinnych; lód naturalny i sztuczny oraz produkty mleczarskie.

Obecnie w stosunku do mąki i mączki, z nasion lub z owoców oleistych, innych niż z gorczycy, wosków roślinnych, degrasu, pozostałości powstałych przy obróbce substancji tłuszczowych oraz wosków zwierzęcych lub roślinnych, lodu naturalnego i sztucznego oraz produktów mleczarskich z tytułu importu obowiązuje podstawowa 22-proc. stawka VAT.

Dodatkowo projekt rozporządzenia spowoduje ujednolicenie stawki podatku od towarów i usług (22 proc.) na importowane piwo bezalkoholowe, heksachlorobenzen, watę konfekcyjną oraz preparaty alkoholowe złożone, inne niż na bazie substancji zapachowych, w rodzaju stosowanych do produkcji napojów. Obecnie w stosunku do tych towarów z tytułu importu obowiązuje 7-proc. stawka podatku od towarów i usług.

Ponadto uszczegółowiono kody (pozycje) m.in. dla: roślin przyprawowych, surowców i półfabrykatów do produkcji torfu dla celów rolniczych, amoniaku ciekłego nawozowego i wody amoniakalnej nawozowej oraz testów i odczynników diagnostycznych, medycznych.

Oba rozporządzenia mają wejść w życie 1 grudnia 2008 r.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...