Płaca minimalna nie powinna być wyższa niż 40 proc. średniej

Katarzyna Wiśniewska
rozwiń więcej
Po raz drugi z rzędu od nowego roku znacznie, bo o ponad 10 proc. - z 1126 zł do 1276 zł - wrośnie płaca minimalna. Jak wpłynie to na rynek pracy?

- Pracodawcy zawsze są przeciwni wzrostowi płacy minimalnej, bo oznacza ona dla nich podwyżkę kosztów pracy. Ale mają tendencję do przerysowywania skutków tego wzrostu - argumentują, że spowoduje to zwolnienia, wzrost bezrobocia, spadek zatrudnienia. Jest bardzo dużo badań międzynarodowych na ten temat i wniosek jest jednoznaczny, że jeśli płaca minimalna nie jest bardzo wysoka w stosunku do przeciętnej, to nie oddziałuje tak mocno na rynek. W Polsce oscyluje ona wokół 40 proc. i jej wpływ na zatrudnienie w skali kraju jest prawie niedostrzegalny. Trzeba się jednak liczyć z tym, że podniesienie płacy minimalnej, szczególnie w warunkach wyraźnego spowolnienia gospodarczego, może mieć negatywne skutki, ale będą się one koncentrować w pewnych grupach: wśród ludzi młodych, o niższym wykształceniu i na obszarach słabiej rozwiniętych. Nie należy sądzić, że doprowadzi to do bezrobocia lub masowych zwolnień.

Jak pana zdaniem powinna być regulowana płaca minimalna?

- Na pewno nie należy jej likwidować. Chroni interes pracowników, którzy mają zatrudnienie, choć nie chroni interesów bezrobotnych. Nie jestem zwolennikiem nadmiernej regulacji rynku pracy, dlatego skala wzrostu może być pozostawiona do negocjacji, a nie sztywno zapisana w ustawie. Nie najlepszym rozwiązaniem jest też regulowanie płacy minimalnej w porównaniu z średnią, bo ta ostatnia silniej reaguje na wzrost nierówności płacowych. Gdy np. rośnie płaca menedżerów, płaca przeciętna idzie w górę, co zupełnie nie odpowiada sytuacji na rynku pracy pracowników niżej wykształconych. Lepiej ustalać płacę minimalną w stosunku do mediany, czyli płacy pracownika środkowego. Ta wartość jest niewrażliwa na to, co się dzieje w segmencie płac wyższych i przez co jest bardziej adekwatną miarą. Według mnie w Polsce płaca minimalna powinna być też zróżnicowana regionalnie. Z tej perspektywy pomysł jednolitej płacy minimalnej w UE jest z ekonomicznego punktu widzenia absurdem.

Kto otrzymuje płacę minimalną w Polsce?

- Są to ludzie bez doświadczenia zawodowego, mający niskie kwalifikacje, mieszkający na terenach, gdzie ogólnie poziom płac jest niski, czyli słabiej rozwiniętych gospodarczo (województwa wschodnie czy tereny popegeerowskie). Jednak w skali kraju tylko kilka procent ludzi otrzymuje płacę minimalną. Często pracują oni w branżach sfeminizowanych, gdzie płaca przeciętna jest niższa, ale także np. w przemyśle odzieżowym, w lekkich gałęziach przemysłu i w usługach. Są to m.in. sprzedawcy czy operatorzy telefonów. Tam, gdzie nie są wymagane wysokie kwalifikacje. Te grupy są także najbardziej wrażliwe na sytuację na rynku pracy, dlatego efekt podwyższenia płacy minimalnej może być przez nich najbardziej odczuwalny.

JAN RUTKOWSKI,

ekspert Banku Światowego

 

Rozmawiała KATARZYNA WIŚNIEWSKA

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...