Przedsiębiorca zapłaci za lekarza i operację z własnej kieszeni

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
• Czy przedsiębiorca, który zawiesi działalność gospodarczą, jest narażony na utratę świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

- Rzeczywiście, taka osoba może być narażona na utratę tych świadczeń. Jest to skutkiem przyjętego przez ustawodawcę sposobu określania przerwy w podleganiu ubezpieczeniom społecznym. Jeśli na przykład przedsiębiorca zawiesi działalność od 14 grudnia do 2 lutego, składek na ubezpieczenia społeczne nie będzie opłacał za okres od 1 stycznia do 28 lutego. ZUS w okresie od 14 do 31 grudnia będzie go nadal traktował jako prowadzącego działalność, mimo że tej działalności faktycznie nie będzie prowadził. Z drugiej strony okres od 3 do 28 lutego będzie traktowany jako okres zawieszenia działalności, mimo że w tym czasie działalność będzie już wykonywana. Jeśli w tym okresie, czyli od 3 do 28 lutego, przedsiębiorca ulegnie wypadkowi, który normalnie byłby uznany za wypadek przy pracy, to nie otrzyma świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, bo zdarzenie to wystąpi w okresie, który nie będzie uważać się za czas trwania ubezpieczenia. Aby zminimalizować ten skutek, przedsiębiorca może zgłosić wznowienie działalności możliwie najpóźniej w danym miesiącu kalendarzowym, najlepiej w ostatnim dniu tego miesiąca, aby od następnego dnia, tj. pierwszego dnia kolejnego miesiąca, korzystać z ubezpieczenia.

• A czy przedsiębiorca może zapobiec utracie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego?

- Niestety, nie. Przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą od miesiąca do dwóch lat. Zgodnie z przepisami przerwa w opłacaniu składek chorobowych powyżej 30 dni powoduje, że ubezpieczony traci świadczenia z tego ubezpieczenia. Przedsiębiorca, żeby móc otrzymać zasiłek chorobowy, będzie musiał po wznowieniu działalności z powrotem opłacać składki przez co najmniej 180 dni. Jeśli zachoruje wcześniej, nie otrzyma zasiłku.

• Istnieje też ryzyko, że w okresie zawieszenia właściciel firmy będzie płacić za pobyt w szpitalu z własnej kieszeni?

- Tak. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje z upływem 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Wobec tego po 30 dniach od zawieszenia działalności przedsiębiorca nie będzie mógł korzystać z świadczeń opieki zdrowotnej, w tym leczenia szpitalnego. Aby się przed tym uchronić, możliwe jest zgłoszenie go do ubezpieczenia jako członka rodziny, o ile na przykład pozostaje w związku małżeńskim i współmałżonek ma swój tytuł do ubezpieczenia. W przeciwnym razie jedyną możliwością utrzymania prawa do świadczeń jest zawarcie z NFZ umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wtedy jednak będzie opłacać składkę od wyższej podstawy, którą stanowi średnia płaca, a nie 75 proc. średniej pensji w sektorze przedsiębiorstw niż w okresie prowadzenia działalności.

Przemysław Stobiński, radca prawny CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta

Rozmawiał PAWEŁ JAKUBCZAK

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...