Im mniej swobody umów, tym większe koszty partnerskich inwestycji

Krzysztof Polak
rozwiń więcej
• Czy przyjęta przez rząd ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) będzie przełomem w relacjach biznesu z podmiotami publicznymi?

- Projekt nowej ustawy odchodzi od sztywnej i skomplikowanej definicji partnerów biorących udział w przedsięwzięciach inwestycyjnych PPP. To z pewnością dobry sygnał dla przedsiębiorców. Kluczową zmianą jest objęcie definicją partnera publicznego także firm państwowych, banków państwowych oraz państwowych i samorządowych spółek prawa handlowego. Zmiana ta umożliwi wykorzystywanie przez parterów publicznych w projektach PPP celowych spółek komunalnych lub państwowych. W tego typu przedsięwzięciach stanowią one często najbardziej bezpieczne i efektywne narzędzie realizacji przedsięwzięcia.

• Jak nowa ustawa powinna określić warunki umowy publiczno-prywatnej, aby zachęcić potencjalnych partnerów do współpracy?

- Partnerstwo publiczno-prywatne to raczej pewna idea, a nie konkretna instytucja prawna. Pod pojęciem PPP kryje się bowiem olbrzymia liczba różnych modeli przedsięwzięć. Nowa ustawa powinna unikać tworzenia rygorystycznego katalogu elementów koniecznych. Powinny one koncentrować się na kluczowych warunkach, których nie można wywieść z innych ustaw, np. z ustawy o finansach publicznych. Ustawowa ingerencja w zasadę swobody umów ma zawsze swoją cenę. Nałożenie na strony umowy nadmiernych obowiązków zawsze skutkuje zwyżką kosztów realizacji przedsięwzięcia, a w skrajnych przypadkach stanowi przeszkodę w jego realizacji. Zmiany powinny iść w kierunku wykorzystania istniejących narzędzi kontroli gospodarowania zasobami publicznymi i dostosowania ich do specyfiki przedsięwzięć PPP, a nie w kierunku tworzenia nowych obciążeń dla stron umowy.

• Głównym założeniem nowej ustawy jest eliminacja zbędnych obciążeń administracyjnych. O jakie bariery wynikające z obowiązującego prawa chodzi?

- Chodzi o ograniczenie obowiązku sporządzania osławionych analiz prawnych i ekonomicznych, a także o ograniczenie liczby przedsięwzięć, których realizacja zależy od zgody ministra finansów na ich finansowanie z budżetu. Sporządzenie wspomnianych analiz jest dziś największą i niestety skuteczną przeszkodą do wykorzystania formuły PPP w przedsięwzięciach inwestycyjnych. Problem polega jednak nie na samym obowiązku sporządzania analiz przez partnera publicznego, lecz na szerokim zakresie tych analiz i ich koszcie. Decyzja o rozpoczęciu projektu PPP musi oczywiście wiązać się z przeprowadzeniem analizy jego opłacalności i warunków prawnych jego realizacji. W praktyce jednak okazuje się, że szczegółowa analiza prawna czy ekonomiczna na etapie planistycznym jest pułapką. Przecież struktura prawna i finansowa przedsięwzięcia nie są na tym etapie znane.

TOMASZ JANASZCZYK

radca prawny, wspólnik Kancelarii Piszcz i Wspólnicy

Rozmawiał Krzysztof Polak

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...