Ryczałtowcy powinni korzystać z ulgi na dziecko

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinni mieć możliwość korzystania z ulgi na dzieci. Z takim postulatem do ministra finansów wystąpił Związek Rzemiosła Polskiego.

• Od kilku lat, m.in. w wyniku silnego złotego i zmniejszania limitów przychodów dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przedsiębiorcy rozliczający się w tej formie płacą coraz wyższe podatki. Czy trzeba coś zmienić w zakresie rozliczania ryczałtu?

- Oczywiście, że tak. Raczej to nie zmiana limitów (ich obniżenie) powoduje, że poziom obciążenia podatkowego w ryczałcie jest odbierany jako wyższy w porównaniu z zasadami ogólnymi. Porównania te trzeba odnieść do niewielkiej średniej kwoty przychodów osiąganych w ryczałcie (tylko 75 tys. zł rocznie). Przede wszystkim należy obniżyć stawki w ryczałtach, stosownie do obniżki, jaką otrzymali podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych po wprowadzeniu 19-proc. PIT liniowego. Nikt już nie pamięta, że stawki w ryczałcie były ustalane na podstawie dawnej, progresywnej skali podatkowej. Nie trzeba chyba przekonywać, że np. stawka 8,5-proc. od przychodu z działalności usługowej to zdecydowanie za dużo w porównaniu z 18-proc. opodatkowaniem dochodu z kwotą wolną od podatku, która będzie obowiązywała w 2009 roku, czy 19-proc. podatkiem liniowym. Przy niewielkich przychodach ryczałtowców większość mieściłaby się w pierwszym przedziale skali.

• Czy zatem limity przychodów są nieistotne?

- Limity też są ważne i Związek Rzemiosła Polskiego wnioskuje o ich podwyższenie, w szczególności w branży budowlanej.

• Dlaczego akurat ta branża?

- Z uwagi na znaczny wzrost cen w budownictwie, spowodowany m. in. wzrostem cen materiałów budowlanych i wynagrodzeń pracowników tej branży.

• Podatników opłacających ryczałt z roku na rok ubywa. Czy powodem tego nie jest właśnie malejący limit przychodów, po przekroczeniu którego traci się prawo do tej formy rozliczeń?

- Liczba podatników opłacających ryczał nie zmniejsza się aż tak bardzo. W roku 2007 było mniej tylko o ok. 9 tys. firm w porównaniu z 2006 rokiem. Jednak jest to forma opodatkowania, którą wybierają raczej najmniejsze firmy. Niezależnie od tej tendencji, znaczne obniżenie limitów wpływa jednak na ograniczenie liczby korzystających z ryczałtu. Trzeba też zwrócić uwagę, że ta grupa podatników została pozbawiona ulg prorodzinnych i część z nich na pewno z tego powodu wybierze zasady ogólne.

• Może przepisy o ryczałcie są zbyt skomplikowane?

- Z tym nie mogę się zgodzić. Owszem, ryczałt jest ograniczany przede wszystkim zmniejszonymi limitami oraz staje się coraz mniej atrakcyjny, ponieważ stawki podatkowe nie ulegają obniżeniu. Nie oznacza to jednak, że jest skomplikowany i że staje się równie trudny jak zasady ogólne.

• Jakich zmian oczekują przedsiębiorcy opłacający ryczałt?

- Związek Rzemiosła Polskiego w wystąpieniach kierowanych do ministra finansów wnioskował o polepszenie warunków korzystania z ryczałtu (obniżenie stawek), stosownie do warunków zaproponowanych podatnikom opodatkowanym na zasadach ogólnych po wprowadzeniu 19-proc. podatku liniowego. Przedsiębiorcy oczekują także doprecyzowania niektórych przepisów ustawy, tak aby nie budziły wątpliwości podatników i nie wymagały rozstrzygnięć interpretacyjnych, w tym przede wszystkim w kwestii wysokości opodatkowania działalności usługowej polegającej na wykonywaniu na indywidualne zamówienie klienta wyrobów z materiału własnego wykonawcy (według stawki 8,5- czy 5,5-proc.).

• Co z ulgą na dzieci? Ryczałtowcy jej nie chcą?

- Oczywiście, że chcą. W wystąpieniu skierowanym do Rzecznika Praw Obywatelskich, we wnioskach zgłaszanych na forum sejmowej Komisji Przyjazne Państwo, które także były znane Ministerstwu Finansów, związek wnosił o zmianę przepisów ograniczających stosowanie podatkowej ulgi prorodzinnej wyłącznie do podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych oraz o objęcie ulgą podatników opłacających ryczałt. Zwracaliśmy uwagę, że ryczałtowcy zawsze korzystali z ulg przyznawanych podatnikom na zasadach ogólnych (w przeciwieństwie do kartowiczów i opłacających podatek liniowy). Pominięcie podatników opłacających ryczałt w systemie ulg prorodzinnych jest dyskryminacją.

• Może ulga na dzieci dla ryczałtowców nie jest wprowadzana, bo ryczałt oferuje proste rozliczenia? Za dużo byłoby tych korzyści?

- Owszem, korzyści z ryczałtu są, ale wyłącznie z powodu prostszej obsługi podatkowej, a nie mniejszych obciążeń podatkowych. To, że podatnik wybiera opodatkowanie ryczałtem, nie może być argumentem. Ryczałt jest bowiem uproszczoną formą opodatkowania, limitowaną kwotą rocznych przychodów, wprowadzoną dla ułatwienia obsługi księgowej małych i średnich przedsiębiorstw. Nie chodzi przecież o to, aby odmawiając ryczałtowcom prawa do korzystania z ulgi na dzieci, spowodować równocześnie rezygnację z ryczałtu dużej grupy podatników.

• A może skutki budżetowe objęcia ryczałtowców ulgą prorodzinną byłyby zbyt duże?

- Jeśli najważniejszym powodem do ograniczeń w stosowaniu ulgi jest kwestia ewentualnych skutków budżetowych, to nowe rozwiązania powinny raczej zmierzać w kierunku ograniczenia wysokości ulgi w zamian za upowszechnienie jej stosowania. Przyjmując założenie, że ulga ma wyłącznie charakter prorodzinny i jej jedynym celem jest uwzględnienie w systemie podatkowym kosztów utrzymania i wychowania dziecka w rodzinie, co do zasady, możliwość korzystania z niej nie powinna zależeć od formy opodatkowania.

Fot. Wojciech Górski

Elżbieta Lut, dyrektor Zespołu Przedsiębiorczości i Ekonomiki Rzemiosła

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...