Ryzyko kursowe przestanie straszyć przedsiębiorców

Krzysztof Polak
rozwiń więcej
• Czy zniesienie w kodeksie cywilnym i prawie dewizowym zasady walutowości przełoży się na oszczędności osiągane przez firmy?

- Ostatnia nowelizacja art. 358 kodeksu cywilnego w zakresie rozliczeń dewizowych wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym od dawna przez prawników zajmujących się obsługą działalności gospodarczej. Zniesienie zasady walutowości oznacza, że przedsiębiorcy, zwłaszcza ci, którzy działają nie tylko na rynku krajowym, będą mogli skupić się na istocie prowadzonego biznesu. Snu z oczu nie będzie im już spędzać konieczność zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym. Dotąd wszystkie przedsiębiorstwa, spółki i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i mające siedzibę w Polsce (tzw. rezydenci) muszą rozliczać się między sobą wyłącznie w walucie polskiej. Jeśli dziś w rozliczeniach pojawia się waluta obca, przedsiębiorcy mają do czynienia z ryzykiem kursowym. Można je brać na siebie. Przy większych transakcjach, których realizacja jest często rozciągnięta w czasie, przedsiębiorcy ubezpieczają się od tego ryzyka. Zwiększa to, nieraz znacznie, koszty ich działalności. Ryzyko kursowe oznacza, że firmy mogą stracić lub zyskać na zmianie kursu walut. Ostatnie osłabienie złotego pokazuje, jak wielkie mogą być straty (głównie importerzy) lub zyski (głównie eksporterzy). Ponadto obrót gospodarczy komplikuje się. Zniesienie zasady walutowości oznacza zarówno dla importerów, jak i eksporterów uproszczenie działania, znaczne oszczędności i możliwość bardziej racjonalnego zarządzania finansami.

• Czy rzeczywiście wspomniana zmiana prawa jest niekorzystna dla banków?

- Banki oferują tzw. transakcje pochodne. W wielu przypadkach ich celem jest zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym. Po wejściu w życie nowelizacji stracą wielu klientów na tego rodzaju transakcje. Przedsiębiorcy będą bowiem mogli eliminować ryzyko kursowe przez bezpośrednie rozliczenia w walutach obcych.

• Możliwość rozliczania się przez firmy w obcych walutach ułatwi obrót gospodarczy, ale czy nie oznacza to jednocześnie pomniejszenia prawnej ochrony złotego?

- Waluta jest bardzo istotnym instrumentem oddziaływania na procesy gospodarcze. W Polsce Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej (RPP) wspólnie kreują taką politykę pieniężną, by złoty był walutą silną, mającą swoją wartość i jednocześnie dobrze służył gospodarce. RPP ustala stopy procentowe dla realizacji zobowiązań w złotych. Jednak firmy, które będą uzyskiwały przychody w euro, płaciły za swoje zobowiązania w euro, a także akumulowały jakąś część swoich wolnych środków w euro, staną się w tym zakresie niezależne od stóp procentowych ustalanych przez RPP. Dla przedsiębiorców jest to rozwiązanie korzystne. Można je też traktować jako jeden z kroków w kierunku przyjęcia w Polsce euro. Zasięg oddziaływania decyzji RPP zostanie jednak częściowo ograniczony.

JACEK CZABAŃSKI

partner kierujący praktyką bankową w kancelarii White & Case

 

Rozmawiał KRZYSZTOF POLAK

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...