Sejm o planach większej aktywizacji długotrwale bezrobotnych

Zwiększenie aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych, tworzenie dla nich indywidualnych planów działania oraz ulgi dla pracodawców, zatrudniających osoby po 50. roku życia przewiduje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia.

We wtorek w Sejmie odbyła się dyskusja nad tym rządowym projektem. Wszystkie kluby opowiedziały się za dalszymi pracami.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska powiedziała, że dla bezrobotnych, którzy przez 6 miesięcy nie podejmą pracy będą tworzone indywidualne programy działania. Jeżeli nie zechcą uczestniczyć w szkoleniu czy w przygotowaniu zawodowym zostaną wykluczeni z grona bezrobotnych.

"Istnieje grupa, która nie poszukuje pracy w sposób aktywny, mimo możliwości przekwalifikowania zawodowego. Część osób wykorzystuje możliwość korzystania z opieki społecznej" - powiedziała Izabela Mrzygłocka (PO). Jej zdaniem proponowane rozwiązania zmierzają w kierunku "uszczelnienia systemu świadczeń socjalnych".

Pozytywnie oceniła okresowe zwolnienie pracodawców, zatrudniających osoby po 50 roku życia ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (pracodawcy zatrudniający kobiety po 55. roku życia i mężczyzn po 60. roku zostaną z tych składek zwolnieni całkowicie). "To przedsiębiorcy, nie urzędy, tworzą miejsca pracy, to przedsiębiorcom musi opłacać się tworzenie miejsc pracy" - powiedziała.

Beata Mazurek (PiS) podkreśliła, że projekt zmierza do zintegrowania działań powiatowych urzędów pracy i ośrodków pomocy społecznej. Zwróciła uwagę na zapis, dotyczący tworzenia przez urzędy pracy i samorządy gminne lokalnych punktów informacyjno- konsultacyjnych. Mają one informować o pomocy oferowanej przez urzędy pracy oraz rejestrować bezrobotnych i poszukujących pracy. "Część działań, zapisanych w tej nowelizacji urzędy już realizują, choć nie są one może sformalizowane" - powiedziała.

Tadeusz Tomaszewski (Lewica) przytoczył wnioski z raportu NIK, który badał sytuację urzędów pracy w latach 2005-2007. "Na jednego doradcę przypada 2,7 tys. bezrobotnych, a w skrajnych przypadkach - 6 tysięcy" - powiedział Tomaszewski. "Czy te nowe centra aktywizacji zawodowej (mają być wyodrębnione w ramach powiatowych urzędów pracy - PAP) spowodują, że dojdzie do jakichś standardów?" - pytał.

Podkreślił, że dla Lewicy "nie do zaakceptowania jest przenoszenie do Funduszu Pracy innych kosztów". Wśród nich wymienił 1,7 mld na świadczenia przedemerytalne, na kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych - 500 mln, a także refundacje dla pracodawców.

Zwrócił uwagę, że środki na podejmowanie działalności dla bezrobotnych zostały zmniejszone z 728 mln do 395 mln, natomiast dla pracodawców wzrosły o 1/3. Powiedział także, że środki na szkolenia będą mniejsze o 40 proc. w stosunku do 2007 roku, a na prace interwencyjne mniejsze o 25 proc.

Ewa Kierzkowska (PSL) powiedziała, że obecnie sporym problemem są tzw. "trudni bezrobotni", czyli osoby długotrwale bezrobotne. Jej zdaniem ustawa wprowadza ściślejszą współpracę między samorządem i powiatem w tym zakresie, a także wprowadza udogodnienia dla osób zainteresowanych poszukiwaniem pracy.

Zgodnie z projektowanym zapisem starosta może przez 12 miesięcy zwracać koszty przejazdu, kiedy bezrobotny odbywa staż lub przygotowanie zawodowe. Może także zwrócić przedsiębiorcy koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska bezrobotnego, nie więcej jednak niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Projekt przewiduje także, że takie środki (do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia) starosta może przyznać bezrobotnemu na podjecie działalności gospodarczej, czy pokrycie kosztów pomocy prawnej.

Planowane jest zwiększenie od 1 stycznia 2010 roku zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 717 zł brutto w czasie trzech pierwszych miesięcy jego pobierania i 563 zł w ciągu trzech kolejnych miesięcy. W końcu kwietnia 2008 roku w Polsce było nieco ponad 1,6 mln bezrobotnych. Prawo do zasiłku miało tylko 15 proc. z nich.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...