Od grudnia prostsze przepisy o VAT

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Jeśli prezydent podpisze nowelizację VAT, od grudnia zmienią się zasady korzystania z ulgi na złe długi. Jeśli faktura nie będzie zapłacona przez 180 dni, można będzie skorzystać z ulgi.

• Sejm 15 października uchwalił nowelizację ustawy o VAT. To duża nowelizacja. Jakie rozwiązania wprowadzi?

- Dużo zmian jest porządkowych, ale są też merytoryczne. Tę nowelizację można podzielić na cztery główne obszary. Pierwszy dotyczy rozliczeń wewnątrzwspólnotowych i międzynarodowych. Drugi to zmiany w opodatkowaniu transakcji krajowych. Trzeci obszar to terminy odliczania i zwrotu VAT. I czwarty - pozostałe zmiany m.in. odnoszące się do wyboru formy rozliczeń i likwidacji niektórych sankcji.

• Na jakie rozwiązanie warto zwrócić szczególną uwagę?

- Na ulgę na złe długi, która została wprowadzona w ostatniej chwili. Od 1 grudnia, kiedy nowelizacja wchodzi w życie, jeśli faktura nie będzie zapłacona przez 180 dni, można będzie skorzystać z ulgi. Po zmianie podatnik, który nie zapłaci faktur, będzie korygować VAT wstecz i dodatkowo zapłaci odsetki. Zapłata karnych odsetek od niezapłaconej faktury jest lepszym pomysłem niż stosowane dziś wezwanie do zapłaty.

• Co zmieni się w rozliczeniach wewnątrzwspólnotowych i międzynarodowych?

- Przede wszystkich zostaną wprowadzone liczne uproszczenia.

• Przykładem są składy konsygnacyjne?

- Tak. Przede wszystkim zniknie obowiązek rejestracji dla celów VAT zagranicznych przedsiębiorców, którzy przywożą towary do magazynów konsygnacyjnych w Polsce. Również polscy przedsiębiorcy wywożący towary do magazynów w innych krajach nie będą musieli rejestrować się tam dla VAT.

• To co się zmieni w tym zakresie?

- Po zmianie przemieszczenie towarów do magazynu konsygnacyjnego zlokalizowanego w Polsce spowoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów u polskiego podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT UE.

• Jak będzie w sytuacji, gdy towar zostanie przewieziony do magazynu w innym państwie członkowskim?

- Wówczas obowiązek podatkowy powstanie według reguł podstawowych obowiązujących w tym innym państwie członkowskim.

• Dużym uproszczeniem będzie rozliczanie importu w deklaracjach.

- Rzeczywiście, takie rozwiązanie będzie wprowadzone. Dla towarów objętych w Polsce procedurą uproszczoną, gdy okresem rozliczeniowym jest miesiąc, podatnik, będzie mógł wykazać kwotę VAT należnego z tytułu importu towarów w deklaracji VAT składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów.

• Jakie nowe rozwiązania będziemy stosować w rozliczeniach krajowych?

- Tu też jest sporo zmian. Jednak na szczególną uwagę zasługuje zmiana w VAT przy obrocie nieruchomościami. Zgodnie z nowymi zasadami sprzedaż używanych nieruchomości będzie co do zasady zwolniona z VAT, ale sprzedający będzie mógł w niektórych przypadkach z tego zwolnienia rezygnować i wybrać tzw. opcję opodatkowania.

• Nowością dla przedsiębiorców będą dużo krótsze niż dziś terminy zwrotów podatku.

- Tak. Tu nastąpi duża zmiana. Dziś zwrot VAT następuje w terminie 180 dni, a w trybie przyspieszonym w ciągu 60 dni. Po zmianie terminem podstawowym ma być 60 dni, a termin przyspieszony to 25 dni.

• Czyli 180-dniowy termin zwrotu zniknie?

- Niestety, nie. Ten termin nadal będzie obowiązywał dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą, którzy nie złożą zabezpieczenia majątkowego, oraz dla podatników niewykonujących w danym okresie czynności opodatkowanych.

• Zlikwidowano kaucję gwarancyjną. To dobry pomysł?

- Tak. Jednak z jednej strony zlikwidowano kaucję, ale z drugiej wprowadzono zabezpieczenie majątkowe. W przyszłości zabezpieczenie to może być kwestionowane przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Fot. Ewa Ciechanowska

Aneta Pożarowska, doradca podatkowy, ekspert w zakresie VAT

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...