Podatnicy łatwiej rozliczą VAT

Magdalena Majkowska
rozwiń więcej
Sejm uchwalił obszerną nowelizacją ustawy o VAT, która wprowadza przepisy mające na celu uproszczenie rozliczania podatku i zniesienie ograniczeń formalnoprawnych.

ZMIANA PRAWA

Przyjęte zmiany w ustawie o VAT bazują na projekcie rządowym oraz uwzględniają niektóre propozycje z projektów poselskich oraz Komisji Przyjazne Państwo. Do najważniejszych zmian można zaliczyć umożliwienie rozliczeń kwartalnych wszystkim podatnikom, rozliczenie VAT z tytułu importu w deklaracji podatkowej oraz wprowadzenie składów konsygnacyjnych. Zlikwidowana zostanie 30-proc. sankcja VAT za nieprawidłowe rozliczenia tego podatku oraz kaucja gwarancyjna w wysokości 250 tys. zł dla nowych firm rozpoczynających działalność w handlu wewnątrzwspólnotowym.

Możliwe będzie dokonanie korekty deklaracji po kontroli podatkowej. Ustawa wydłuża do roku termin na odliczenie podatku naliczonego oraz ustala podstawowy 60-dniowy termin zwrotu tego podatku. Zlikwidowany zostanie zakaz odliczania VAT z tytułu poniesionych wydatków, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Zmienią się zasady rekompensowania podatnikom wydatków związanych z nabyciem kas rejestrujących. Zwrot wyniesie 90 proc. kwoty wydatkowanej, nie więcej jednak niż 700 zł. Zgodnie z nowelizacją nie będzie trzeba płacić VAT od wszystkich obiektów budownictwa po pierwszym zasiedleniu. Dziś zwolnieniem objęte są tylko obiekty o charakterze mieszkalnym.

Sejm zagłosował za większością korzystnych poprawek zgłoszonych w trakcie drugiego czytania. Przyjęto poprawkę, która zakłada rozszerzenie definicji eksportu towarów również o przypadki nieodpłatnego przekazania, w szczególności darowizny. Umożliwi to stosowanie zerowej stawki VAT w przypadku dokonania darowizny na rzecz podmiotu poza terytorium Wspólnoty.

Posłowie zagłosowali też za poprawką dotyczącą stosowania tzw. ulgi na złe długi. Przedsiębiorcy będą mogli skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności będzie uważana za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Akceptację zyskała także poprawka, zmieniająca niekorzystne propozycje rządowe dotyczące naliczania odsetek przy zwrocie podatku naliczonego.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 grudnia. Ustawą teraz zajmie się Senat.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...