Winiety na drogach ważne do połowy 2011 roku

Łukasz Kuligowski
rozwiń więcej
System elektronicznego poboru opłat drogowych uzależniających ich wysokość od przejechanych kilometrów zacznie funkcjonować dopiero od 1 lipca 2011 r.

Zmiana Prawa 

Do 30 czerwca 2011 r. firmy transportowe będą mogły wykupywać winiety za przejazd po drogach krajowych. Takie rozwiązanie zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 19, poz. 115 z późn. zm.). Oznacza to, że do tego czasu przewoźnicy będą płacić ryczałtem, np. za pół roku lub rok.

Opłaty za przebyte kilometry

Od 1 lipca 2011 r. zacznie funkcjonować elektroniczny system poboru opłat. Wówczas przedsiębiorcy będą już uiszczać opłaty za rzeczywistą liczbę przejechanych kilometrów po drogach krajowych i autostradach. Kiedy ustawa wejdzie w życie i wydane zostaną rozporządzenia wykonawcze, winiety będą jednak droższe około 30 proc. Bolesław Milewski, przewodniczący zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego, nie jest zadowolony z tego, że elektroniczny system poboru opłat będzie funkcjonował kilka lat później niż planowano. Rząd początkowo zakładał, że już w lipcu 2008 r. miał zacząć funkcjonować system, który korzystając z technologii GPS, sprawdzałby, jaką drogę pokonała każda ciężarówka lub autobus po drogach krajowych i autostradach. Posłowie jednak zmienili nowelizację ustawy.

- Pozostając przy systemie winietowym w dalszym ciągu większość pieniędzy z tych opłat będzie trafiało do właścicieli autostrad. Gdyby obowiązywał system elektroniczny, to byłoby wiadomo, ile kilometrów przejechał dany pojazd po autostradach, a ile po drogach krajowych - mówi Bolesław Milewski.

Zbyt wysokie stawki

Obecnie winiety zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, a 90 proc. wpływów trafia w ręce prywatne - do właścicieli autostrad. Jedynie około 10 proc. pozostałych środków z winiet jest przeznaczanych na remonty dróg krajowych.

Tomasz Rejek, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych, jest zadowolony z faktu, że elektroniczny system poboru opłat zacznie funkcjonować dopiero w 2011 roku. Podkreśla on, że Ministerstwo Infrastruktury proponowało wcześniej zbyt wysokie stawki za przejazd jednego kilometra - maksymalnie nawet 2,5 zł. Co prawda, stawka ta miała w rozporządzeniu być ustalona na poziomie 0,34 zł, ale to i tak za dużo dla firm transportowych.

Ustawą zajmie się teraz Senat.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...