Firmy i ubezpieczeni sprawdzą konto w ZUS przez internet

Bożena Wiktorowska
rozwiń więcej
Osoby ubezpieczone w ZUS z domu przez internet będą mogły sprawdzać stan swojego konta emerytalnego. Przedsiębiorcy skontrolują terminowość i wysokość zapłaconych składek ubezpieczeniowych. Zatrudnieni będą mogli na bieżąco sprawdzać uczciwość swoich pracodawców.

Ubezpieczeni i płatnicy składek będą mieć pełny dostęp do swojego konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przez internet. Przedsiębiorcy będą mogli sprawdzić, czy wszystkie składki za zatrudnionych przez nich pracowników zostały zapłacone terminowo. Także osoby oszczędzające na przyszłą emeryturę, nie wychodząc z domu, będą mogły upewnić się, czy pracodawcy terminowo i w odpowiedniej wysokości zapłacili za nich składki. Sprawdzą także historię swojego ubezpieczenia oraz kwotę już odłożoną na emeryturę.

Konto w ZUS

ZUS rozpoczął prace nad stworzeniem Platformy Usług Elektronicznych dla swoich klientów. Przygotowanie tego projektu wynika z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Projekt ten będzie współfinansowany ze środków unijnych. W sumie na jego przygotowanie jest przeznaczone 100 mln zł. UE sfinansuje 85 proc. wydatków, a 15 proc. będzie pochodzić z budżetu ZUS.

- Projekt ten rewolucjonizuje kontakt klientów z ZUS. Już w 2011 roku każdy płatnik składek będzie miał pełny dostęp do swojego konta, na którym będzie mógł sprawdzić, czy wszystkie składki za pracowników zostały zapłacone terminowo - mówi Piotr Starzyk, wiceprezes zarządu ZUS do spraw informatyki.

Nowe rozwiązania obejmą także wszystkich ubezpieczonych, którzy opłacają lub opłacali składki. Dzięki temu 15 mln ubezpieczonych będzie mogło sprawdzić, czy pracodawcy terminowo odprowadzili za nich składki. Pracodawcy natomiast powinni mieć możliwość otrzymania za pośrednictwem internetu potwierdzenia o niezaleganiu z płatnościami składek. Jest ono niezbędne na przykład przy ubieganiu się o kredyt lub przy starcie w przetargach.

- Korzystając z internetu, wystarczy się zalogować na swoje konto w ZUS, aby sprawdzić, którzy pracodawcy i w jakiej wysokości opłacają składki - wyjaśnia Piotr Starzyk.

ZUS zapowiada, że chce stworzyć taki system dostępu, aby nikt nie mógł się podszyć pod inną osobę.

- Z tego powodu będziemy zachęcać ubezpieczonych i płatników składek do korzystania z bezpiecznego e-podpisu. Osoby, które nie będą go mieć, będą musiały krok po kroku odpowiadać na pytania systemu, aby potwierdzić swoją tożsamość - dodaje Piotr Starzyk.

Proste rozwiązanie

Eksperci rynku informatycznego zwracają uwagę, że pod względem technologicznym nowe rozwiązanie jest proste do wdrożenia.

- ZUS musi jednak zakończyć weryfikację posiadanej dokumentacji. Do czasu połączenia wszystkich kont i sprawdzenia danych zarówno płatników składek, jak i ubezpieczonych taki system nie będzie wiarygodny - mówi Wiesław Paluszyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Inaczej ocenia tę sprawę ZUS. Według Piotra Starzyka trzy lata na przygotowanie takiego projektu, to nie jest długo. Tym bardziej że planowane rozwiązania całkowicie zmienią zasady kontaktowania z ZUS.

- Trzeba pamiętać, że mamy bardzo dużą liczbę danych, które udostępnimy. Z punktu widzenia informatycznego takie rozwiązanie jest możliwe. Musimy jednak pamiętać, aby te dane były właściwie chronione, a proces dostępu do nich był w pełni autoryzowany - wyjaśnia Piotr Starzyk.

Porządkowanie dokumentacji

Jeremi Mordasewicz, członek Rady Nadzorczej ZUS, ocenia, że zapowiadany przez ZUS harmonogram prac nad nowym systemem dostępu do kont jest realny. Warunkiem jest jednak uporządkowanie dokumentacji z lat 1999-2001.

Zgadza się z nim Piotr Starzyk.

- Aby można było taki projekt zrealizować, należy możliwie najlepiej uporządkować dane zarówno na kontach płatników składek, jak i na kontach ubezpieczonych - dodaje.

Wyjaśnia, że w praktyce oznacza to, że większość postępowań wyjaśniających dotyczących lat 1999-2001 powinna zostać niebawem zakończona.

Według Wiesławy Taranowskiej, wiceprzewodniczącej OPZZ i reprezentującej związek w Radzie Nadzorczej ZUS, planowane przez ZUS rozwiązanie będzie korzystne dla ubezpieczonych.

- Pracownik będzie mógł na bieżąco sprawdzać, czy pracodawca płaci składki w odpowiedniej wysokości. Problem jednak polega na tym, że w Polsce tylko 17 proc. gospodarstw domowych posiada dostęp do internetu - mówi Wiesława Taranowska.

Internet w ZUS

Zdaniem ekspertów upowszechnienie komunikacji elektronicznej za pośrednictwem internetu oraz fakt, że coraz więcej Polaków posługuje się komputerem spowoduje duże zainteresowanie nowymi formami kontaktu. Dzięki nowym rozwiązaniom klienci będą mogli uzyskać żądane informacje przez siedem dni w tygodniu.

Dla tych osób, które nie będą mieć dostępu do sieci, ZUS przewidział stworzenie specjalnego rozwiązania.

- W części jednostek ZUS powstaną kioski multimedialne. Rozważamy, aby umiejscowić je także poza ZUS na przykład w urzędach gminnych lub innych jednostkach samorządu terytorialnego - mówi Piotr Starzyk.

ZUS-omaty będą wyposażone w ekrany, klawiaturę, drukarkę, skaner i urządzenie do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego. To dzięki nim klienci nieposiadający komputera z łączem internetowym oraz te osoby, które będą chciały uniknąć oczekiwania w salach obsługi klientów, będą miały możliwość m.in. sporządzenia i złożenia dokumentów ubezpieczeniowych, zapoznania się z informacjami z zakresu wybranego tematu czy uzyskania dostępu do indywidualnego konta, założonego w portalu informacyjnym.

Nowe zasady sprawdzania konta w ZUS

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...