Potrzebna jest jedna ustawa o partnerstwie

Ewa Grączewska-Ivanova
rozwiń więcej
Samorządowcy obawiają się, że przeszkodą w stosowaniu przepisów nowej ustawy o PPP będą rozwiązania nowej ustawy o koncesjach na roboty budowlane i usługi.

Samorządy i organizacje przedsiębiorców mają wiele zastrzeżeń do przygotowanego przez resort gospodarki projektu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Część ich uwag uwzględnił resort gospodarki. Projekt przyjął już Komitet Stały Rady Ministrów. Jest więc szansa, że ustawa wejdzie w życie w tym roku - samorządowcy będą mogli uwzględnić jej przepisy przy uchwalaniu budżetów.

Nadmiar regulacji

Najwięcej kontrowersji wzbudza próba uregulowania partnerskiej współpracy w dwóch odrębnych regulacjach, czyli w ustawie o koncesjach na roboty budowlane i usługi oraz w ustawie o PPP.

Prace nad projektami nie są równoległe, mimo że projekt o PPP odwołuje się do przepisów o koncesjach w zakresie wyboru partnera prywatnego. Opracowane w resorcie infrastruktury przepisy ustawy koncesyjnej są już po pierwszym czytaniu, natomiast projekt ustawy o PPP jeszcze nie trafił na posiedzenie rządu.

- Funkcjonowanie dwóch ustaw dotyczących PPP skomplikuje rzeczywistość gospodarczą - wskazuje Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. Według niego może rodzić to niejednoznaczności interpretacyjne.

Odwoływanie się w projektcie ustawy o PPP do przepisów o koncesjach krytykuje też Business Centre Club. Zwraca uwagę, że nie można przewidzieć, kiedy i w jakim zakresie ustawa o koncesjach wejdzie w życie.

- Odwołanie się do ustawy o koncesjach, która jeszcze nie istnieje, stanowi zagrożenie wejścia w życie nowej ustawy o PPP - ocenia z kolei Krajowa Izba Gospodarcza.

Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi, zauważa, że projekt ustawy o PPP przewiduje realizację przedsięwzięć w formie robót budowlanych, usług i dostaw. Natomiast przepisy ustawy koncesyjnej mają inny zakres i nie mają zastosowania do dostaw.

Spółki komandytowe

Z projektu wynika, że w celu realizacji umowy o PPP podmiot publiczny i partner prywatny będą mogli zawiązać spółkę kapitałową, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

- Tymczasem w ustawie o gospodarce komunalnej jest zapis, że samorządy mogą prowadzić działalność z zakresu użyteczności publicznej i poza strefą użyteczności publicznej wyłącznie w formie zakładu budżetowego lub spółki kapitałowej (sp z o.o. i akcyjnej) - zauważa Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. W efekcie resort gospodarki proponuje zmianę w ustawie o gospodarce komunalnej, dzięki której samorządy będą mogą także tworzyć spółki komandytowo-akcyjne.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

OPINIA

AGATA KOZŁOWSKA

Investment Support Doradztwo Gospodarcze

Największą przeszkodą w stosowaniu przepisów nowej ustawy o PPP będzie jej współistnienie wraz z ustawą o koncesjach na roboty budowlane i usługi. Projektowana ustawa o PPP wskazuje dwie alternatywne ścieżki wyboru partnera prywatnego: poprzez ustawę - Prawo zamówień publicznych albo ustawę o koncesjach. Nie stanowi zatem wartości dodanej, która pozwoli na sprawniejsze realizowanie przedsięwzięć z udziałem podmiotów prywatnych. Wręcz przeciwnie, nakłada dodatkowy obowiązek uzasadnienia, dlaczego zastosowano dane przepisy dla realizacji projektu. Jej ramowy charakter powoduje, że będzie traktowana jako ogólne wytyczne, a nie merytoryczne zasady realizacji PPP.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...