Obniżki stóp będą możliwe w 2009 roku

Mirek Kuk
rozwiń więcej
 GUS podał, że PKB w II kwartale wzrósł o 5,8 proc., czyli więcej niż oczekiwali ekonomiści. Czy realizowany jest scenariusz stopniowego spowolnienia?

- Spadek dynamiki PKB z 6,1 w poprzednim kwartale do 5,8 proc. w II kwartale można uznać jeszcze za łagodny. Jednak spadkowa tendencja jest nieuchronna. Stare kraje UE mocniej i dłużej odczuwać będą przejściowe spowolnienie w gospodarce USA. Załamanie się koniunktury w wielu starych krajach UE w połączeniu z mocno przewartościowanym złotym już negatywnie odbija się na polskiej gospodarce, której dynamika w IV kwartale tego roku może spaść do ok. 4 proc.

Czy coś pana niepokoi w strukturze wzrostu PKB?

- Niepokojące jest powiększanie się w stosunku do poprzedniego kwartału ujemnego wkładu eksportu do PKB. W porównaniu do innych krajów regionu (Czechy, Słowacja, Węgry) nasza gospodarka cechuje się ciągle niską zdolnością eksportową. Zwiększający się przez to deficyt handlu zagranicznego jest głównym powodem szybko rosnącego ujemnego salda na rachunku obrotów bieżących, który już w grudniu może przekroczyć 5 proc. PKB. Na skutek dotychczasowej aprecjacji złotego popyt krajowy jest w coraz większym stopniu zagospodarowywany przez import, a nie krajową wytwórczość. Widoczne jest to w spadku stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych i zahamowaniu w ostatnich miesiącach przyrostów zatrudnienia. Struktura PKB jest korzystna - od kilku kwartałów blisko trzykrotnie szybko rosną inwestycje niż konsumpcja z dochodów osobistych. Dotychczasowe wysokie tempo inwestycji sprzyja jakościowej poprawie technicznego uzbrojenia pracy, a więc tworzy dobre podstawy do przyspieszenia wydajności pracy i zahamowania wzrostu jednostkowych kosztów pracy.

To oznacza, że RPP nie będzie musiała już podnosić stóp?

- Rzeczywiste tempo wzrostu jest już niższe od potencjalnego (czyli takiego, przy którym nie występują napięcia inflacyjne), co powinno skutkować łagodzeniem presji inflacyjnej i powstaniem warunków do stabilizacji stóp procentowych, a w przyszłym roku nawet ich obniżki. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że po dokonanych ośmiu kolejnych podwyżkach stóp procentowych, a przede wszystkim w rezultacie szybkiej - w minionych 12 miesiącach - aprecjacji złotego indeks restrykcyjności polityki pieniężnej (MCI) ukształtował się na bardzo wysokim, najwyższym w regionie, poziomie.

Stanisław Nieckarz, członek Rady Polityki Pieniężnej

Rozmawiał Mirek Kuk

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...