Będzie można produkować wino z wielu odmian winorośli

Daria Stojak
rozwiń więcej
Producent wina nie będzie przedstawiać listy odmian winorośli, z których wytwarza wino. Nie musi też zakładać składu akcyzowego, jeśli wprowadza na rynek mniej niż 100 tys. litrów wina rocznie.

Większość przepisów reformujących rynek wina w Unii Europejskiej weszło w życie 1 sierpnia. Unia chce zapewnić lepszą ochronę środowiska w regionach winnych, zabezpieczyć tradycyjne metody produkcji win oraz uprościć zasady ich etykietowania. Dzięki zmianom z rynku mają zniknąć nadwyżki wina i niekonkurencyjni wytwórcy. Pieniądze z przydziałów krajowych będzie można wykorzystać na promocję wina, innowacje i modernizację winnic i piwnic.

Bez limitu nasadzeń

W związku z unijną reformą Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacją rynku wina. Zgodnie z nim możliwe będzie zakładanie lub wykorzystywanie już istniejących winnic do wyrobu wina w gospodarstwach rolnych lub agroturystycznych.

- Zmiany mają na celu wdrożenie rozwiązań unijnych do polskiego prawa. Chodzi przede wszystkim o zniesienie tzw. limitu nasadzeń i limitu produkcji wina - tłumaczy Iwona Chromiak z Ministerstwa Rolnictwa.

8 sierpnia weszła też w życie senacka propozycja nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina. Dzięki temu zniesiono obowiązek zakładania składu akcyzowego w stosunku do przedsiębiorcy wprowadzającego na rynek mniej niż 100 tys. litrów wina. Nowe przepisy przewidują jednak przymus oklejania butelek wina banderolą akcyzową. Ponadto winiarz jest zobowiązany do przedstawienia tytułu prawnego do budynków, w których prowadzi produkcję wina lub moszczu.

Więcej odmian winogron

Resort rolnictwa chce też, by Polscy plantatorzy mogli produkować wino ze wszystkich odmian winorośli dopuszczonych do jego wyrobu w UE. Projekt zakłada zniesienie obowiązku przedstawiania listy odmian winorośli, z których produkuje się wino. Jednak należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi od 8 sierpnia przepisami, sadzonki winorośli muszą pochodzić z legalnych źródeł, co sprawdza Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

- Uproszczenie przepisów dotyczących produkcji win z upraw krajowych przyczyni się do rozpoczęcia wyrobu win z krajowych niewielkich upraw winogron - tłumaczy Iwona Chromiak.

Od 8 sierpnia drobne winiarnie nie muszą natomiast tworzyć laboratorium. Istnieje jednak obowiązek wdrożenia systemu kontroli wewnętrznej wyrobu i rozlewu wina gronowego. Zgodnie z projektem resortu rolnictwa producenci nie będę też musieli sporządzać planu zakładu, który obecnie musi uwzględniać pomieszczenia produkcyjne, magazynowe, socjalne i sanitarne.

Ważna jakość wina

Projekt określa też sankcję karną za wyrabianie wina w innym miejscu niż wskazane w zgłoszeniu do Agencji Rynku Rolnego. Za tego typu działanie, jak też za utrudnianie lub uniemożliwianie przeprowadzenia kontroli lub za nieusuwanie produktów ubocznych powstałych przy wyrobie wina będzie groziła grzywna do 5 tys. zł. Natomiast jakość wina może od 8 sierpnia skontrolować Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

25 tys. hektolitrów wina może obecnie wyprodukować Polska

Podstawa prawna

• Ustawa z 22 stycznia 2004 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz.U. nr 34, poz. 292 z późn. zm.).

Daria Stojak

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...