Ostatni dzień na złożenie wniosku o nadanie licencji pośrednika i zarządcy nieruchomości

Arkadiusz Jaraszek
rozwiń więcej
Kandydaci na pośredników i zarządców nieruchomości otrzymali trzy dodatkowe terminy, w których odbędą się postępowania kwalifikacyjne o uzyskanie licencji.

Zainteresowanie licencjami zawodowymi przeszło najśmielsze oczekiwania urzędników z resortu infrastruktury. Ministerstwo Infrastruktury postanowiło więc wyznaczyć dodatkowe terminy postępowań kwalifikacyjnych. Pierwsze ma odbyć się 30 września.

Osoby, które chciałyby otrzymać licencję w tym terminie, muszą jednak do końca tego tygodnia złożyć wniosek, bowiem zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami (Dz.U. nr 31, poz. 189) kandydat na pośrednika lub zarządcę nieruchomości musi złożyć swój wniosek najpóźniej na 40 dni przed terminem postępowania kwalifikacyjnego. Tak więc jeszcze tylko dziś można składać wnioski o nadanie licencji pośrednika i zarządcy nieruchomości.

- Do tej pory Komisja Kwalifikacyjna miała do rozpoznania ponad 1,8 tys. wniosków. Na każdym terminie było to około 600 wniosków. Tak duża liczba kandydatów sprawiła, że minister zdecydował o wyznaczeniu dodatkowych terminów postępowań kwalifikacyjnych - wyjaśnia Małgorzata Kutyła, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Infrastruktury.

Dodatkowe szanse na zdobycie licencji pośrednika nieruchomości będą mieli także kandydaci na pośredników nieruchomości. W ich przypadku pierwsze dodatkowe postępowanie kwalifikacyjne odbędzie się już 24 września.

Tak duże zainteresowanie zdobyciem uprawnień pośrednika lub zarządcy nieruchomości jest efektem przede wszystkim likwidacji egzaminów, które pozytywnie zdawało zaledwie kilka procent kandydatów. Od tego roku licencje przyznawane są bez konieczności rozwiązywania testów.

- Przed zmianą przepisów trudniej było zdobyć licencję, bowiem egzaminy były bardzo trudne i niewielu osobom udawało się je pozytywnie zdać. Zakres materiału do opanowanie znacznie bowiem wykraczał poza wiedzę, którą powinien posiadać pośrednik czy zarządca nieruchomości - mówi Ryszard Brukarz, pośrednik nieruchomości z Gdyni. Dodaje, że problemy ze zdaniem egzaminu miały nawet osoby, które legitymowały się wieloletnim stażem pracy w obrocie nieruchomościami.

Zdaniem jednak przedstawicieli Komisji Kwalifikacyjnej tak duża liczba kandydatów i w efekcie wydanych licencji negatywnie wpłynie na poziom wiedzy i jakość świadczonych usług przez pośredników i zarządców nieruchomości.

- Naturalną rzeczą jest, że jeżeli jest egzamin, to kandydaci lepiej się przygotowują, a w konsekwencji mają większą wiedzę. Teraz poprzeczka dla kandydatów na pośredników i zarządców nieruchomości została znacznie obniżona, co z pewnością ma duży wpływ na poziom wiedzy, jaką posiadają osoby, które otrzymują licencję - mówi prof. Ewa Kucharska-Stasiak, przewodnicząca Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej. Jej zdaniem stracą na tym przede wszystkim klienci.

Osoby, które chcą otrzymać licencję pośrednika lub zarządcy nieruchomości, powinny dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, posiadanie wyższego wykształcenia oraz ukończenie studiów podyplomowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania nieruchomościami oraz potwierdzające niekaralność.

Kandydat na pośrednika lub zarządcę nieruchomości musi także odbyć praktyki zawodowe, a do wniosku powinien dołączyć dziennik z ich przebiegu. Konieczne jest ponadto uiszczenie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne w wysokości 250 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podstawa prawna

• Rozporządzenie ministra infrastruktury z 15 lutego 2008 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami (Dz.U. nr 31, poz. 189).

• Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 z późn. zm.).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...