Sądy są niezdecydowane w sprawie kosztów podwyższenia kapitału spółki

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Jeśli przysporzenie spółki w wyniku podwyższenia jej kapitału zakładowego nie stanowi dla niej przychodu, to i poniesione w związku z tym wydatki nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów - wynika z najnowszego wyroku WSA w Warszawie.

• Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał 12 sierpnia 2008 r. niekorzystny dla podatników wyrok w sprawie podatkowego odliczania kosztów związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego (sygn. akt III SA/Wa 501/08). Wzmacnia on pozycję organów podatkowych, które zwykle nie akceptują tego rodzaju kosztów w rachunku podatkowym spółek. Czy to słuszne stanowisko?

- Ten kierunek orzeczniczy i jego uzasadnienie są trudne do przyjęcia dla podatników - tym bardziej że znane są im również pozytywne wyroki sądów administracyjnych w tym zakresie. Sam warszawski WSA wydał taki wyrok niecałe pół roku temu (wyrok z 26 marca 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 2218/07).

• Czyli nie ma jednolitej interpretacji przepisów w tym zakresie?

- Nie. Problem sprowadza się w istocie do interpretacji art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Regulacja ta ma kluczowe znaczenie dla podatników, jednak od dawna wiadome jest, że z uwagi na jej niedoskonałości, stosując przepis w praktyce, lepiej jest wspierać się orzecznictwem sądowym i interpretacjami organów podatkowych.

• Koszty podatkowe w interpretacjach fiskusa i orzecznictwie sądowym zazwyczaj rozumiane są szeroko?

- To prawda. W większości przypadków sądy administracyjne stosują szerokie rozumienie pojęcia kosztu uzyskania przychodu, obejmujące wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, przy czym nie trzeba wykazywać zależności kosztu z konkretnym, mierzalnym przychodem (np. uchwała siedmiu sędziów NSA z 18 czerwca 2007 r., sygn. akt II FSP 8/06). Są jednak pewne kategorie kosztów, w szczególności koszty ponoszone przez spółkę w związku z podwyższeniem jej kapitału (np. podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty notarialne, koszty przygotowania prospektu emisyjnego), do których taka interpretacje nie zawsze jest stosowana.

• Tak też było w ostatnim orzeczeniu WSA w Warszawie, w którym sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na wąskiej interpretacji pojęcia kosztu uzyskania przychodów. Dlaczego?

- Wąska interpretacja zakłada w tym przypadku, że skoro przysporzenie spółki w wyniku podwyższenia jej kapitału zakładowego nie stanowi dla niej przychodu, to i poniesione w związku z tym koszty nie podlegają odliczeniu.

• Jakie konsekwencje może mieć taka interpretacja?

- Takie podejście może prowadzić do zaskakujących wniosków. Skoro bowiem, analogicznie jak w przypadku podwyższenia kapitału, nie stanowi przychodu dla spółki otrzymany kredyt lub pożyczka, to i koszty związane z ich uzyskaniem (np. prowizje bankowe, koszty ustanowienia zabezpieczeń) nie powinny stanowić kosztu podatkowego. Taki wniosek byłby nie do przyjęcia i na szczęście nie jest powszechny w praktyce.

• Czy zawężające rozumienie kosztów podatkowych w ogóle powinno być stosowane?

- W świetle dorobku orzecznictwa w zakresie interpretacji pojęcia kosztu uzyskania przychodów zastanawiające jest, skąd bierze się to charakterystyczne, wąskie podejście do oceny podatkowej kosztów związanych z finansowaniem spółki kapitałem wspólników (kapitałem własnym). Niewątpliwie uzasadniona jest zwiększona ostrożność w tej materii, jako że transakcje spółki z jej wspólnikami mogą być wykorzystywane do uchylania się od opodatkowania. Nie powinna ona jednak przekraczać granic obiektywnej oceny sytuacji ekonomicznej podatników z punktu widzenia charakteru prowadzonej przez nich działalności.

Fot. Arch.

Krzysztof Dyba, starszy konsultant w PricewaterhouseCoopers

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...