Pracowników ze Wschodu trzeba zgłosić do urzędu skarbowego

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Pracodawca, który zatrudni pracowników z Białorusi, Ukrainy czy Rosji, musi uzyskać dla nich NIP oraz odprowadzać zaliczki od wypłacanej im pensji.

• Polscy pracodawcy będą mogli zatrudniać bez zezwolenia na pracę przez dziewięć miesięcy obywateli Białorusi, Ukrainy i Rosji. Czy wiążą się z tym obowiązki podatkowe?

- Jednym z obowiązków pracodawcy jest pobieranie podatków osobistych od pensji wypłacanej pracownikom.

• Ale zanim dojdzie do rozliczeń z fiskusem, pracownik musi zostać zarejestrowany dla celów podatkowych.

- Owszem. Każdy z pracodawców powinien pamiętać, że pracownik musi zostać zarejestrowany dla celów podatkowych oraz uzyskać NIP.

• Jak dokonać rejestracji?

- Rejestracji dokonuje się poprzez złożenie druku NIP-3. Ze względu na to, że każdy podatnik podlega jednorazowej rejestracji, to przed dokonaniem zgłoszenia pracodawca powinien upewnić się, czy zatrudniany przez niego obcokrajowiec nie pracował już wcześniej w Polsce i czy nie posiada już NIP.

• Co w sytuacji gdy cudzoziemiec ma już polski NIP?

- Wtedy pracodawca nie ma już obowiązku rejestracji, a w rozliczeniach pracownika używa nadanego mu już wcześniej NIP.

• Pracownik już jest zarejestrowany. Jak będą wyglądały jego rozliczenia podatkowe?

- Przy umowie o pracę sposób rozliczania podatków osobistych cudzoziemca nie różni się od rozliczeń polskiego pracownika. Zatem od każdej wypłaty pracodawca pobiera zaliczkę i wpłaca ją do urzędu skarbowego. Natomiast po zakończeniu roku sporządza PIT-11 i przekazuje go pracownikowi oraz przesyła do urzędu skarbowego.

• I tu chyba pojawią się pewne różnice.

- Tak. O ile cudzoziemiec będzie polskim rezydentem podatkowym, urząd właściwy zostanie ustalony w oparciu o miejsce zamieszkania osoby w Polsce (podobnie jak dla polskich pracowników). W przypadku gdyby okazał się on nierezydentem, każde województwo ma określony urząd dla nierezydentów, który nie musi pokrywać się z miejscem pobytu cudzoziemca w Polsce.

• W jakim terminie zagraniczny pracownik musi rozliczyć się z polskim urzędem skarbowym?

- Do 30 kwietnia następnego roku cudzoziemiec będzie zobowiązany rozliczyć się z podatków i złożyć zeznanie roczne, chyba że cudzoziemiec nierezydent opuszcza Polskę w trakcie roku podatkowego. Wtedy rozliczenie powinno nastąpić przed wyjazdem.

• Bycie nierezydentem w Polsce, a rezydentem w kraju pochodzenia nie oznacza tylko innego urzędu skarbowego, ale ma znaczenie dla rozliczeń podatkowych w ogóle.

- To prawda. Przede wszystkim w Polsce taka osoba płaci podatki jedynie z dochodów z polskich źródeł. Jednak w kraju pochodzenia będzie musiała rozliczyć się z dochodów uzyskanych w Polsce, stosując odpowiednią umowę w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania. Na szczęście polski pracodawca nie ma obowiązku partycypować w tym rozliczeniu, a odpowiedzialność leży jedynie po stronie pracownika.

• Czy status podatkowy - rezydencja - ma znaczenie przy rozliczeniu podatku?

- Status podatnika ma znaczenie w przypadku uzyskiwania dochodów z działalności wykonywanej osobiście (np. umowa zlecenia, umowa o dzieło). Nierezydenci z tytułu takich dochodów podlegają w Polsce 20-proc. zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu. Natomiast rezydenci opodatkowują te dochody według skali. W obu przypadkach płatnik musi pobrać odpowiednio podatek (u nierezydenta) lub zaliczkę (u rezydenta). Dlatego istotne jest, aby wiedział, jaki status ma w Polsce dana osoba.

• Kiedy pracownik ze Wschodu będzie polskim rezydentem podatkowym?

- Osoba fizyczna będzie uznana za polskiego rezydenta, jeżeli przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym lub utworzy w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). W praktyce mogą pojawić się sytuacje, w których cudzoziemiec z uwagi na przebywanie i pracę w Polsce będzie polskim rezydentem, ale równocześnie pozostanie rezydentem kraju pochodzenia.

• Co wtedy?

- Wtedy o rezydencji podatkowej takiej osoby decydować będzie umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z tym krajem. Polska posiada umowy ze wszystkimi trzema krajami.

Marek Gadacz, doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers

Fot. Marek Matusiak

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...