Skupy złomu będą przyjmowały zużyty sprzęt RTV i AGD

Łukasz Kuligowski
rozwiń więcej
zmiana prawa - Firmy skupujące złom będą prowadzić rejestrację zużytego sprzętu AGD, a sklepy w cenie towaru będą musiały podawać koszty jego późniejszego recyklingu.
 Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. nr 180, poz. 1495 z późn. zm.). Zgodnie z przygotowanymi w Ministerstwie Środowiska propozycjami zmian skupy złomu będą mogły zbierać stare pralki, lodówki oraz inne urządzenia elektryczne. Będą jednak musiały zarejestrować się w specjalnym rejestrze prowadzonym w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. Będą musiały też przedstawiać raporty o masie zebranych odpadów.

Większy system

Polska powinna zbierać rocznie średnio 4 kg elektrośmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tymczasem dużo sprzętu AGD ginie w skupach złomu. Dlatego Ministerstwo Środowiska chce, aby skupy złomu zbierały odpady powstałe ze zużytego sprzętu i odpowiednio je ewidencjonowały.

- Zobowiązanie punktów skupu złomu do zbierania zużytego sprzętu przyczyni się do zwiększenia dostępności punktów, w których mieszkańcy mogą oddać zużyty sprzęt RTV i AGD - mówi Michał Milewski z Ministerstwa Środowiska.

Jednak sprzęt taki często jest szkodliwy i powinien być demontowany oraz przetwarzany w specjalistycznych zakładach. Dlatego w projekcie wprowadzono wyższe kary, np. za demontaż sprzętu poza zakładami przetwarzania.

- Kary te powinny wyeliminować przypadki łamania prawa - uważa Michał Milewski. Za zdemontowanie starego urządzenia RTV lub AGD poza zakładem przetwarzania będzie groziło od 2 tys. do 100 tys. zł.

Jednak zdaniem Agaty Szymańskiej z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami nie są to dobre rozwiązania.

- Osoby zbierające złom mogą w dowolnym miejscu zdemontować dane urządzenia. W śmieciach komunalnych zostawią kawałki sprzętu niestanowiące dla nich żadnej wartości, które jednak są niebezpieczne - mówi Agata Szymańska. Dodaje, że przy takim demontażu do atmosfery wypuszczany jest freon z przewodów urządzeń chłodniczych.

Mniej sprawozdań

Ministerstwo Środowiska poszło także na rękę przedsiębiorcom. Wszyscy, którzy mają do czynienia z odpadami RTV i AGD, będą składać raporty o masie zebranych elektrośmieci co pół roku. Obecnie muszą czynić to co kwartał.

- Z jednej strony, mniejsza częstotliwość składania sprawozdań cieszy. Jednak z drugiej strony, rynek odpadów elektrycznych i elektronicznych jest w Polsce bardzo młody i wymaga szczególnej kontroli. Istnieje ryzyko wielu nieprawidłowości, dlatego obecne kwartalne rozwiązania wydają się dobrym rozwiązaniem - mówi Wojciech Konecki, dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Producentów AGD - CECED Polska. Jego zdaniem rynek elektroodpadów w Polsce nie dojrzał jeszcze do tego, aby zmniejszyć nad nim nadzór poprzez zmniejszenie częstotliwości obowiązków sprawozdawczych.

Klient zobaczy, za co płaci

W projekcie określono, że przy zakupie dużego sprzętu ADG, np. pralki lub lodówki, dowiedzą się oni, ile kosztuje recykling nabytego urządzenia. Koszt ten jest wliczany w cenę, ale obecnie nie jest podawany. Teraz sklep będzie musiał uwidocznić koszt późniejszego recyklingu, aby klient wiedział, za co dokładnie płaci i co się składa na ostateczną cenę produktu.

- Dużą trudnością będzie dostosowanie naszego systemu drukującego ceny do nowych wymagań prawa - mówi Wioletta Batóg, rzecznik prasowy Media Saturn Holding. Nie jest jednak w stanie określić, ile to będzie kosztowało duże sklepy.

Kary dla niesolidnych przedsiębiorców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...