ZUS za długi zajmuje firmowe nieruchomości

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
Firma nieopłacająca składek może nie otrzymać kredytu w banku. Nie zostanie też dopuszczona do przetargu. ZUS ma prawo przeprowadzić egzekucję administracyjną, dokonać wpisu hipoteki przymusowej lub ustanowić zastaw.

• Jakie konsekwencje grożą firmie, która nie płaci składek do ZUS?

- Dyrektor oddziału ZUS ma ustawowy obowiązek podjąć takie działania, które zapewnią ściągnięcie zaległych należności. Prowadzi on egzekucję administracyjną najczęściej z rachunku bankowego dłużnika. ZUS składa do banku wniosek o zajęciu środków finansowych znajdujących się na koncie firmy. Może też prowadzić egzekucję z wynagrodzenia za pracę, ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, z renty socjalnej, z wierzytelności pieniężnych.

• A co może zrobić dyrektor, jeśli egzekucja jest nieskuteczna?

- Przekazuje sprawę naczelnikowi urzędu skarbowego. Ten dalej prowadzi egzekucję, m.in. z pieniędzy, udziałów, papierów wartościowych. Jeśli egzekucja z wymienionych składników wciąż jest nieskuteczna, wtedy może on prowadzić egzekucję z nieruchomości i rzeczy ruchomych dłużnika. Zanim dyrektor oddziału ZUS przekaże sprawę naczelnikowi urzędu skarbowego, ma jeszcze możliwość dokonania zabezpieczenia na majątku dłużnika w postaci ustanowienia hipoteki przymusowej na nieruchomości lub zastawu.

• Czy najpierw jest stosowana egzekucja, a potem zabezpieczenie na majątku dłużnika?

- Przepisy nie określają kolejności podejmowanych przez dyrektora działań. Może on najpierw zastosować egzekucję, a potem zabezpieczenie, albo odwrotnie. W praktyce każdy przypadek dłużnika trzeba rozpatrywać indywidualnie. Jeśli dług jest niewielki, np. 700 zł, dyrektor powinien przeprowadzić egzekucję np. z rachunku bankowego, a dopiero, gdy okaże się ona nieskuteczna, może dokonać zabezpieczenia na nieruchomości lub rzeczach ruchomych niesolidnego dłużnika. Jeśli firma zalega dłuższy czas ze spłatą długu, np. 20 tys. zł, wówczas od razu dyrektor może przeprowadzić egzekucję i dodatkowo zabezpieczyć się na jej majątku.

• Skąd ZUS wie, jakim majątkiem dysponuje firma?

- Dyrektor oddziału ma prawo zażądać od płatnika składek wyjawienia majątku, który może być przedmiotem hipoteki przymusowej lub zastawu. Płatnik dokonuje wyjawienia w formie oświadczenia, które składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. ZUS może sprawdzić prawdziwość informacji przekazanych przez dłużnika, na przykład w wydziale ksiąg wieczystych, czy dłużnik jest właścicielem jakiejś nieruchomości, w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), czy jest właścicielem samochodu, a nawet złożyć do sądu wniosek o wyjawienie majątku przez dłużnika.

• Kiedy ZUS może ustanowić zabezpieczenie na nieruchomości firmy?

- ZUS ma prawo dokonania wpisu hipoteki przymusowej w księdze wieczystej na nieruchomościach, których właścicielami są dłużnicy. Jeśli nie ma ona księgi, ZUS może wystąpić do sądu o jej założenie. Prawo złożenia wniosku o wpis hipoteki jest niezależne od kwoty zaległych składek. Podstawą ustanowienia hipoteki przymusowej jest doręczona dłużnikowi decyzja o określeniu wysokości należności z tytułu składek.

• Czy ZUS może ustanowić zarówno hipotekę przymusową, jak i zastaw na majątku dłużnika?

- Tak, przepisy zezwalają dyrektorowi oddziału na takie działanie. W praktyce zabezpieczenie na nieruchomości jest skuteczniejszym sposobem ściągnięcia zaległych składek. Ustawowe prawo zastawu może być ustanowione na wszystkich będących własnością lub współwłasnością dłużnika i jego małżonka rzeczach ruchomych, np. na samochodach, maszynach czy linii produkcyjnej. Zastaw ustanawia w Centralnym Rejestrze Zastawów naczelnik urzędu skarbowego na wniosek oddziału ZUS.

• Czy firma może zbyć obciążony składnik majątku?

- Ustanowienie zabezpieczenia ma negatywne konsekwencje dla dłużnika. Formalnie dłużnik może sprzedać składnik majątku obciążony hipoteką przymusową lub zastawem. Ale w praktyce nikt nie będzie chciał od niego kupić nieruchomości lub samochodu, na których są ustanowione zabezpieczenia. Nabywca staje się dłużnikiem rzeczowym i ZUS będzie mógł dochodzić egzekucji z rzeczy zabezpieczonej hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym. Bank z reguły nie będzie chciał zabezpieczyć spłaty kredytu na nieruchomości obciążonej. Trzeba też podkreślić, że przedsiębiorca, który ma długi, nie otrzyma w oddziale ZUS zaświadczenia o niezaleganiu ze spłatą składek ubezpieczeniowych. Bez takiego zaświadczenia nie będzie mógł przystąpić do przetargu. Również często przy zawieraniu kontraktów kontrahent żąda przedstawienia takiego zaświadczenia, aby sprawdzić jego wiarygodność.

Fot. Wojciech Górski

Agata Wiśniewska, dyrektor departamentu realizacji dochodów w centrali ZUS

Rozmawiał PAWEŁ JAKUBCZAK

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...