Nowe terminy przekazania dokumentów do ZUS

Bożena Wiktorowska
rozwiń więcej
Dokumenty ubezpieczeniowe przekazywane przez płatników składek drogą elektroniczną zawierające tzw. błędy krytyczne będą traktowane jako niedostarczone.

Nowe prawo

Dopiero od 21 lipca 2009 r., a nie jak wcześniej planowano od wczoraj, wszyscy płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe przez internet będą musieli korzystać wyłącznie z bezpiecznego e-podpisu. Powodem zmiany jest ustawa z 13 czerwca 2008 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. nr 127, poz. 817). Zgodnie z nią niekwalifikowane podpisy wydane płatnikom przez ZUS do 21 lipca tego roku będą ważne jeszcze przez 12 miesięcy. Dzięki temu firmy, które jeszcze nie kupiły bezpiecznych e-podpisów będą mogły korzystać z nich do czasu utraty ich ważności. Po upływie terminu ważności certyfikatu niekwalifikowanego przedsiębiorcy będą zmuszeni korzystać tylko z bezpiecznych e-podpisów.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej z tego powodu przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wymagań, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego przez transmisję danych. Zgodnie z nim płatnicy składek będą mogli nieodpłatnie otrzymać oprogramowanie umożliwiające łączenie i wymianę danych w komunikacji między systemami teleinformatycznymi - swoim i ZUS. Przedsiębiorcy przekazujący dokumenty już podpisane bezpiecznym e-podpisem będą też ponosić odpowiedzialność za nieprawidłowości w przekazywanych dokumentach ubezpieczeniowych. Taka odpowiedzialność będzie też dotyczyć sytuacji, kiedy osoby nieupoważnione wykorzystają bezpieczny e-podpis.

Projekt rozporządzenia zakłada również, że płatnik składek będzie miał obowiązek w ciągu 30 dni pobrać potwierdzenie przekazania dokumentu ubezpieczeniowego. Po tym terminie ZUS nie będzie już przekazywał komunikatów o odbiorze przesyłki. Potwierdzenie to będzie dostarczone przedsiębiorcy także w formie elektronicznej. Odbiór potwierdzenia przekazania przesyłki jest ważny, bo dokument zawierający tzw. błędy krytyczne (tj. takie, które uniemożliwiają indentyfikację dokumentów przez system informatyczny ZUS) będzie traktowany jako nieprzekazany do ZUS.

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...