Europejska spółka prywatna uprości inwestowanie w krajach unijnych

Adam Makosz
rozwiń więcej
Radykalnemu skróceniu powinien ulec czas założenia nowej firmy. Docelowo nie może on być dłuższy niż tydzień - uważa Komisja Europejska, która przygotowała program zmian legislacyjnych dla małych i średnich firm.

ZMIANA PRAWA

Komisja Europejska przygotowała wytyczne, które państwa członkowskie powinny wprowadzić do krajowego ustawodawstwa, by ułatwić funkcjonowanie małych i średnich firm. Przyjęty przez nią Small Business Act for Europe zawiera 10 zasad, których stosowanie uprości prowadzenie działalności gospodarczej przez małe i średnie firmy (MSP) oraz wzmocni ich pozycję na rynku wewnętrznym.

- Ustawodawstwo tak unijne, jak i krajowe musi oczyścić drogę z barier dla tych, którzy chcą tworzyć więcej miejsc pracy i budować wzrost gospodarczy w Europie - podkreślił Günter Verheugen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za przedsiębiorstwa i przemysł.

Jak wskazuje Małgorzata Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Small Business Act for Europe nie ma charakteru wiążącego dla państw należących do Unii Europejskiej.

- Pokazuje jednak narzędzia, dzięki którym można wzmocnić sektor małych i średnich przedsiębiorstw - podkreśla.

Szansa dla small businessu

Bardzo ważnym obszarem reformy unijnego prawa są propozycje dotyczące powołania nowej europejskiej spółki prywatnej (ESP). ESP miałyby działać na podobnych zasadach we wszystkich krajach UE. Dzięki nowemu rodzajowi spółki miałyby zniknąć bariery, jakim podlegają MSP działające na arenie międzynarodowej. Obecnie muszą one zakładać różne formy przedsiębiorstw zależnych w każdym państwie członkowskim, w którym chcą prowadzić działalność.

- Taka formuła jest bardzo potrzebna. Działająca obecnie spółka europejska, która jest spółką akcyjną, przez przeidealizowanie stała się konstrukcją nieżyciową - podkreśla prof. Andrzej Szumański.

Dzięki europejskiej spółce prywatnej w praktyce MŚP będą mogły rejestrować swoją działalność w tej samej formie, bez względu na to, czy prowadzą ją w swoim własnym państwie członkowskim czy w innym. Prowadząc działalność w formie europejskiej spółki prywatnej, przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić czas i pieniądze na poradach prawnych, zarządzaniu i czynnościach administracyjnych.

30 dni na zapłatę

W 2009 roku przewidywana jest również zmiana w dyrektywie w sprawie opóźnień w płatnościach, która ma za zadanie ustanowienie wspólnych zasad regulowania płatności przy zawieraniu umów na terenie całej UE, w tym dotyczących stałych warunków płatności oraz ustawowego prawa do stopy odsetkowej za opóźnienia w płatnościach. Modyfikacja przepisów pomoże zagwarantować otrzymywanie przez MSP płatności w określonym terminie 30 dni.

- Prawo dotyczące przedsiębiorców należy rzeczywiście ujednolicić. Z jednej strony mamy różne ustawodawstwa, z drugiej mamy swobodę przepływu kapitału. Dlatego wielu przedsiębiorców dąży do tego, żeby zakładać swoją spółkę pod rządami prawa korzystniejszego. Jeżeli przedsiębiorca tylko z tego powodu wybiera prawo obce, to dochodzi do faktycznej i niepożądanej deformacji - ocenia prof. Andrzej Szumański z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zdaniem Małgorzaty Krzysztoszek w dokumencie przyjętym przez Komisję brakuje jeszcze trzech rzeczy. MSP muszą mieć możliwość podjęcia równej walki o dobrych, wyszkolonych pracowników z dużymi firmami. Należy też ułatwić im dostęp do funduszy strukturalnych i silniej wesprzeć je we wdrażaniu innowacyjności.

Reforma po amerykańsku

Przyjęte przez Komisję zasady będą też sprzyjać dawaniu drugiej szansy zbankrutowanym firmom.

Diametralnemu skróceniu ma ulec czas potrzebny na założenie nowej firmy. Docelowo nie będzie on mógł być dłuższy niż tydzień. Z kolei okres oczekiwania na uzyskanie licencji czy zezwoleń na prowadzenie działalności ma nie przekraczać jednego miesiąca. Mają również powstać punkty kompleksowej obsługi, które będą zapewniały pomoc ułatwiającą procedury związane z rozpoczynaniem działalności i rekrutacją pracowników. Propozycje te przypominają rozwiązania funkcjonujące już od dawna w USA.

- W Ameryce młody człowiek zafascynowany swoim pomysłem na biznes nie marnuje swojego czasu na załatwianie formalności w urzędach - podkreśla prof. Piotr Moncarz z Uniwersytetu Stanforda, przewodniczący Amerykańsko-Polskiej Rady Handlu.

- Może założyć działalność gospodarczą w ciągu godziny i to przez internet. Zdecydowanie łatwiej pozbyć się również piętna raz założonej firmy w razie niepowodzenia. Bankructwo to tylko kolejna lekcja na drodze kariery, a nie koniec przygody z biznesem.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

W USA jest wiele programów wspierania przedsiębiorczości, adresowanych głównie do małych i średnich firm. Jednym z nich jest Small Business Administration utworzony w 1953 roku z oddziałami w całym kraju, który oferuje pomoc w każdej dziedzinie, w tym nisko oprocentowane pożyczki, dostęp do funduszy venture capital, szkolenia itp.

Zmiany prawa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...