ZUS za długi zajął w ubiegłym roku 27 tys. nieruchomości firm

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
Firma nieopłacająca składek ubezpieczeniowych może nie otrzymać kredytu w banku. Nie zostanie też dopuszczona do przetargu.

Jeśli przedsiębiorcy nie płacą składek, ZUS ma prawo przeprowadzić egzekucję administracyjną, dokonać wpisu hipoteki przymusowej w księdze wieczystej nieruchomości, której są właścicielami, lub ustanowić zastaw na ich majątku - mówi Agata Wiśniewska, dyrektor departamentu realizacji dochodów.

A z najnowszych danych ZUS wynika, że tylko w ubiegłym roku złożył on prawie 34 tys. wniosków o ustanowienie hipoteki przymusowej i zastawu na kwotę 1,05 mld zł. Przedsiębiorcę zadłużonego wobec ZUS mogą w czasie prowadzenia działalności spotkać z tego tytułu negatywne konsekwencje.

- Firma, która nie reguluje należności wobec ZUS, może mieć kłopoty z uzyskaniem kredytu - wyjaśnia Bolesław Meluch, doradca prezesa Związku Banków Polskich.

Dodaje, że o ewentualnym udzieleniu kredytu przez bank decyduje też wartość nieruchomości, kolejność wpisów w księdze wieczystej i kwoty, na jakie opiewają te wpisy. Niesolidny płatnik oprócz problemów z uzyskaniem kredytu będzie też mieć kłopoty ze sprzedażą zajętego majątku ruchomego, np. samochodu. Prawo co prawda zezwala na jego sprzedaż, ale w praktyce nie znajdzie się nabywca.

- Kupujący staje się dłużnikiem rzeczowym i ZUS będzie mógł dochodzić egzekucji z rzeczy zabezpieczonej hipoteką przymusową lub zastawem - mówi Agata Wiśniewska.

Przedsiębiorca, który ma długi, nie otrzyma też z ZUS zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami.

- Bez takiego zaświadczenia nie będzie mógł przystąpić do przetargu - mówi Agata Wiśniewska.

Dodaje, że także kontrahenci żądają często takich zaświadczeń, aby sprawdzić wiarygodność biznesową partnerów.

Za efektywność działań zmierzających do odzyskania zaległych składek odpowiada dyrektor oddziału ZUS. Prowadzi egzekucję, najczęściej z rachunku bankowego firmy. Dyrektor decyduje też o zastosowaniu zabezpieczenia na majątku płatnika. ZUS może ustanowić hipotekę przymusową na nieruchomości niezależnie od kwoty zaległych składek. Organ rentowy składa do sądu wniosek o wpisanie hipoteki.

- Sąd może ustanowić hipotekę przymusową na każdej nieruchomości, której właścicielem jest przedsiębiorca - mówi Janusz Dzianachowski, prawnik w kancelarii Linklaters.

Podstawą ustanowienia hipoteki przymusowej przez ZUS jest doręczona dłużnikowi decyzja o określeniu wysokości należności z tytułu składek.

- Jeśli decyzja nie zostanie dłużnikowi doręczona, ZUS nie może złożyć wniosku do sądu o wpisanie hipoteki przymusowej - mówi Agata Wiśniewska.

Organ rentowy może też zabezpieczyć spłatę zaległych składek na majątku ruchomym płatnika.

- Zastaw ustanawia w Centralnym Rejestrze Zastawów naczelnik urzędu skarbowego na wniosek oddziału ZUS - mówi Agata Wiśniewska.

Janusz Dzianachowski podkreśla, że ustawowe prawo zastawu może być ustanowione na wszystkich będących własnością dłużnika rzeczach ruchomych i zbywalnych prawach majątkowych, np. na samochodzie, koparce czy linii produkcyjnej.

Postępowanie egzekucyjne i wnioski o zabezpieczenie majątku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...