Kredyty technologiczne z banków komercyjnych

Adam Makosz
rozwiń więcej
Od nowego roku kredyt technologiczny będzie przyznawany przedsiębiorcom przez banki komercyjne. Bank Gospodarstwa Krajowego ma decydować wyłącznie o jego częściowym umorzeniu.

NOWE PRAWO

Dziś wchodzi w życie ustawa z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. nr 116, poz. 730). Wprowadza ona przepisy, na podstawie których będzie można kontynuować udzielanie kredytu technologicznego dla przedsiębiorców wdrażających w swoich firmach innowacyjne technologie.

Nowa pula

Już za kilka miesięcy właściciele firm będą mogli znowu starać się o kredyt technologiczny.

- Ostatni nabór wniosków na starych zasadach odbył się w kwietniu 2008 r. - podkreśla Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego. 1 stycznia 2009 r. w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka zostanie uruchomiony projekt Kredyt technologiczny o wartości prawie 1,5 mld zł. Środki te będą przeznaczone na premie technologiczne.

Kredytów technologicznych nie będzie udzielał już BGK. Od nowego roku zajmą się nimi banki komercyjne, a BGK ma decydować jedynie o częściowym umorzeniu kredytu poprzez przyznanie premii technologicznej.

- Pozwoli to na przyspieszenie procedury i pozytywnie wpłynie na liczbę udzielonych kredytów. Banki komercyjne, konkurując ze sobą, mogą oferować różnorodne udogodnienia dla kredytobiorców - podkreśla Piotr Rogowiecki, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Wsparcie tylko dla MSP

Z nowych przepisów mają skorzystać tylko mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa planujące inwestycje, w wyniku których zostaną wdrożone technologie służące produkcji nowych lub znacznie ulepszonych towarów czy usług.

- Ograniczenie dostępu do kredytu technologicznego tylko dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw to zmiana w słusznym kierunku. Stanowią one w końcu 98 proc. ogółu firm w Polsce, a jednak mają największe trudności w otrzymaniu wsparcia na takie inwestycje - zauważa Piotr Rogowiecki.

Według Ministerstwa Gospodarki, przeznaczenie pieniędzy tylko i wyłącznie dla wsparcia sektora MSP wynika z jego znaczenia dla gospodarki. To właśnie małe i średnie firmy w znaczący sposób przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy, potrafią szybko dostosowywać się do sytuacji na rynku oraz mają innowacyjne pomysły. Poważnym ograniczeniem w ich rozwoju jest jednak utrudniony dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania oraz niewystarczające środki własne. W wyniku realizacji projektu przedsiębiorcy będą mogli łatwiej spłacać zaciągnięte kredyty na inwestycje.

Kredyt na nowych zasadach

Kredyt technologiczny udzielany będzie na wdrożenie technologii stosowanych na świecie nie dłużej niż trzy lata. Mogą to być rozwiązania własne lub nabyte, a ich nowatorski charakter musi być potwierdzony opinią uprawnionej jednostki naukowej. Po złożeniu przez przedsiębiorcę wniosku o udzielenie kredytu technologicznego bank zawiera z nim warunkową umowę kredytu technologicznego albo przyznaje promesę kredytu technologicznego.

- Wniosek o przyznanie premii technologicznej przedsiębiorca będzie składał do BGK za pośrednictwem banku kredytującego. BGK zweryfikuje spełnienie warunków ustawowych dotyczących innowacyjności technologii oraz sposobu jej wdrożenia do produkcji na podstawie opinii jednostki naukowej. Po przyznaniu przez BGK promesy premii przedsiębiorca będzie mógł przystąpić do realizacji inwestycji. Przyznanie przez BGK tzw. premii technologicznej nastąpi dopiero po osiągnięciu przez przedsiębiorcę odpowiedniego poziomu sprzedaży towarów lub usług powstałych w wyniku wdrożenia nowej technologii - tłumaczy Ewa Balicka-Sawiak.

Banki kredytujące będą mogły zawierać umowy z przedsiębiorcami o udzielenie kredytu technologicznego do 31 października 2013 r. Dofinansowanie projektu w 85 proc. pochodzić ma z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a w 15 proc. ze środków krajowych. Z uwagi na to, że wchodząca w życie ustawa z 30 maja 2008 r. nadała Funduszowi Kredytu Technologicznego status państwowego funduszu celowego, rozpoczęcie realizacji projektu przewidziano na 1 stycznia 2009 r.

Nowe zasady przyznawania premii technologicznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...