Bezprawna kontrola w firmie nie pozwoli na wszczęcie postępowania

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Sprawy związane z rejestracją firm będą załatwiane w jednym okienku, a w przyszłości wyłącznie przez internet, zaś zasady kontroli w firmach zostaną ujednolicone.

ZMIANA PRAWA

Na uproszczenie procedur związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorcy muszą jednak jeszcze poczekać, gdyż opóźnia się termin zakończenia prac nad drugim etapem nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy oczekiwali, że projekt ustawy wprowadzającej zmiany i upraszczającej zakładanie firm oraz przeprowadzanie w nich kontroli zostanie przedstawiony w czerwcu. Tymczasem w Ministerstwie Gospodarki wciąż trwają prace nad drugim etapem nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej.

W jednym okienku w 2009 roku

Dopiero w 2009 roku przedsiębiorca załatwi wszystkie sprawy związane z założeniem firmy u jednego urzędnika w tzw. jednym okienku - przewiduje przygotowywany w Ministerstwie Gospodarki projekt kolejnej już nowelizacji ustawy. Wkrótce projekt trafi do uzgodnień międzyresortowych.

Resort zakłada też uproszczenie i ograniczenie kontroli w firmach. Ograniczeniu barier rozwoju przedsiębiorczości mają dodatkowo służyć projekty dwóch ustaw: derogacyjnej i dereglamentacyjnej, które zlikwidują zbędne zezwolenia i licencje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Reglamentowane będą tylko dziedziny gospodarki związane z bezpieczeństwem i prawem międzynarodowym.

Obsługa elektroniczna

- Jedno okienko będzie tylko etapem przejściowym - tłumaczy wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. W 2011 roku uruchomiony zostanie system elektronicznej rejestracji firm i jedno okienko zastąpi instytucja, o której mówimy - zero okienka - tłumaczy wiceminister. Wcześniej nie uda się zakończyć prac nad przygotowaniem nośników elektronicznych oraz oprzyrządowania - dodaje.

Wszystkie formalności związane z rejestracją nowej firmy będą załatwiane przez internet. Natomiast osoby prowadzące już firmy uregulują przez internet sprawy związane z rozszerzeniem zakresu działalności, ze zmianą adresu i siedziby firmy oraz kwestie danych osobowych. Będą mogły wykonywać te czynności z dowolnego miejsca na świecie.

Zgodnie z planami jedno okienko będzie funkcjonowało nie dłużej niż przez dwa lata, czyli do momentu utworzenia platformy informatycznej - Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej. Zdaniem Adama Szejnfelda jeszcze przez kilka lat po uruchomieniu CEIG przedsiębiorcy będą mogli wybrać tryb, z jakiego chcą korzystać przy załatwianiu formalności, czyli elektroniczny albo papierowy.

Uproszczenie kontroli

Przygotowywany w resorcie gospodarki projekt przewiduje uproszczenie i ograniczenie kontroli w firmach. Art. 77 obowiązującej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że organy administracji publicznej kontrolują przedsiębiorców na zasadach w niej określonych.

- Zasady te trzeba sformułować konkretnie i szczegółowo, gdyż u.s.d.g. zawiera ogólne przepisy dla poszczególnych inspekcji - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy. Dziś inspektorzy zamiast przestrzegać u.s.d.g., powołują się na bardziej korzystne dla nich unormowania w przepisach resortowych regulujących prowadzenie poszczególnych kontroli. Projekt nowelizacji ograniczy więc ich uprawnienia zawarte w ponad 40 aktach prawnych oraz ujednolici zasady prowadzenia kontroli.

Autorzy nowelizacji chcą ograniczyć powody wszczynania kontroli. Ma być ona możliwa tylko po okazaniu legitymacji, bez wcześniejszego doręczenia przedsiębiorcy upoważnienia do jej przeprowadzenia. Planują także ograniczenie wykonywania czynności kontrolnych przez osoby, które nie są pracownikami inspekcji. Czynności kontrolne mają być prowadzone w taki sposób, aby nie zakłócały normalnego funkcjonowania firmy. Przepisy sprecyzują też sytuacje, gdy możliwe będzie przedłużenie czasu kontroli. U mikro i u małych przedsiębiorców kontrole będą najkrótsze.

Z kolei zdyscyplinowaniu urzędników prowadzących kontrole ma służyć wprowadzenie zasady, że dowody zebrane podczas inspekcji prowadzonej niezgodnie z prawem nie mogą uzasadniać wszczęcia postępowania przeciwko przedsiębiorcy - nie miałyby one mocy prawnej.

Rejestracja firmy i kontrole

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...