Pracodawca wyda świadectwo pracy na życzenie pracownika

Izabela Rakowska-Boroń
rozwiń więcej
Firmy zatrudniające pracowników sezonowych nie będą musiały za każdym razem, przy powierzaniu im pracy, wysyłać ich na szkolenia bhp.

zmiana prawa

Trzeba uprościć zasady wydawania świadectwa pracy dla pracowników zatrudnionych do prac sezonowych albo dorywczych - uważa senator Władysław Sidorowicz (PO), jeden ze współautorów projektu nowelizacji kodeksu pracy.

Senackie propozycje zakładają więc, że przedsiębiorca, który zatrudnia na umowę na czas określony pracownika do prac sezonowych albo dorywczo, nie będzie obligatoryjnie wydawać mu świadectwa pracy za każdym razem, gdy taka umowa wygaśnie. Warunkiem jest jednak, aby strony nawiązały kolejną umowę o pracę przed upływem 90 dni od dnia ustania ostatniego stosunku pracy. Pracodawca nadal, jak obecnie będzie musiał na żądanie pracownika wydawać mu taki dokument.

- To szczególnie istotne w odniesieniu dla takich pracodawców jak ja, którzy zwiększają zatrudnienie pracowników głównie w sezonie - mówi Stanisław Robuń, właściciel firmy budowlanej z województwa podkarpackiego.

Tłumaczy, że wydawanie świadectw pracy pracownikom za każdym razem, gdy wygasa im umowa na czas określony - szczególnie gdy planowane jest nawiązanie kolejnej takiej umowy - rodzi niepotrzebne koszty.

Władysław Sidorowicz tłumaczy z kolei, że zatrudnienie dorywcze, cykliczne lub sezonowe realizowane jest w zależności od potrzeb pracodawcy i dlatego należy wprowadzić ułatwienia. Wskazuje, że z tego powodu nie powinno się stosować do tego typu zatrudnienia kodeksowych rygorów przewidzianych dla typowych stosunków pracy np. umów o pracę na czas nieokreślony.

Kolejnym ułatwieniem, jakie przewiduje projekt, jest zniesienie konieczności wykonywania wstępnych badań lekarskich dla pracowników, którzy już posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

- Obecnie ten sam pracownik za każdym razem, kiedy od nowa podejmuje u mnie pracę, musi wykonywać wstępne badania lekarskie. To dla mnie spory koszt - mówi Jarosław Cieszacki z Firmy Handlowo-Usługowej Jarciesz z województwa podlaskiego.

Monika Libertyńska z zadowoleniem przyjmuje też projektowaną regulację, zgodnie z którą pracodawcy będą zwolnieni z obowiązku przeszkolenia w zakresie bhp pracownika przed dopuszczeniem go do pracy w sytuacji, gdy mają zamiar zatrudnić go ponownie na tym samym co wcześniej stanowisku, w ramach kolejnej umowy o pracę, o ile nie upłynie więcej niż 90 dni od poprzedniej umowy.

- Agencja pracy tymczasowej, jako pracodawca takiego pracownika, musi za każdym razem przeszkolić go w zakresie bhp, kiedy kieruje go do pracy. To uciążliwe i kosztowne - podkreśla Monika Libertyńska.

PROPOZYCJE ZMIAN W KODEKSIE PRACY

pracodawca zatrudniający pracownika do prac dorywczych lub sezonowych nie będzie musiał po ustaniu każdej umowy o pracę wydawać mu świadectwa pracy, o ile nawiąże z nim przed upływem 90 dni kolejną umowę

• zniesienie konieczności odbycia wstępnych badań lekarskich dla osób przyjmowanych do pracy, które posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku

• zwolnienie pracodawcy z obowiązku przeszkolenia pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy, gdy jest zatrudniany przez tego samego pracodawcę na tym samym stanowisku w ramach kolejnej umowy o pracę

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...