Podrożeją publiczne pożyczki dla małych i średnich firm

O kilka procent droższe będą pożyczki dla małych i średnich firm, udzielane przez fundusze wykorzystujące w tym celu środki publiczne. To efekt zaleceń Komisji Europejskiej, obligującej te instytucje do stosowania określonych marż.

O zmianie zasad ustalenia wysokości marż przy preferencyjnych pożyczkach dla małych firm poinformował w środę PAP prezes Funduszu Górnośląskiego (FG) w Katowicach, Jacek Matusiewicz. Należący w większości do samorządu woj. śląskiego Fundusz specjalizuje się we wspieraniu pożyczkami i poręczeniami firm z tego sektora.

"Dotychczas nasza marża oscylowała wobec 1 proc. powyżej stopy referencyjnej, publikowanej przez Komisję Europejską. W myśl nowych zasad musimy stosować marże w wysokości ok. 2,2 oraz 4 proc." - powiedział prezes.

Do połowy tego roku Komisja publikowała stopę referencyjną i nie ingerowała w sprawę marż instytucji udzielających pożyczek. Natomiast od 1 lipca obowiązująca jest stopa bazowa (6,42 proc.), natomiast marże, w przypadku instytucji wykorzystujących publiczne środki, mają wynosić od 0,6 do 10 proc., w zależności od ratingu pożyczkobiorcy oraz stosowanych zabezpieczeń.

Zmiany idą w kierunku zrównania zasad udzielania pożyczek przez takie instytucje z ofertą banków komercyjnych. Uznano bowiem, że nadmierne preferencje to niedozwolona pomoc publiczna. Matusiewicz zastrzegł, że dotyczy to tylko tych pożyczek, gdzie zaangażowane są publiczne środki.

Po analizie nowych wytycznych eksperci FG zdecydowali, że dla firm o niskim ratingu, ale z odpowiednim zabezpieczeniem majątkowym, marże będą wynosić 2,2 proc., natomiast dla młodych firm, które nie są w stanie przedstawić takich zabezpieczeń - 4 proc. Wraz ze stawką bazową daje to koszt pożyczki od 8,62 proc. do 10,42 proc., wobec średnio niespełna 7,5 proc. dotychczas.

"Chcemy nadal być konkurencyjni wobec banków. Wprowadzona przez Komisję zmiana zasad nie powoduje rewolucji w obsłudze małych i średnich firm, ale nie da się ukryć, że zwiększa koszty pozyskania przez nie kapitału z instytucji takich jak nasza" - uważa Matusiewicz.

Stopa referencyjna to stopa oprocentowania wykorzystywana do obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w takich formach jak: pożyczka, odroczenie terminu płatności, rozłożenie płatności na raty oraz do dyskontowania pomocy. Do 30 czerwca była ona okresowo ustalana przez KE na podstawie obiektywnych kryteriów i publikowana w dzienniku urzędowym Wspólnot Europejskich.

Od 1 lipca KE nie publikuje już stopy referencyjnej tylko tzw. stopę bazową, która stanowi podstawę do obliczenia stopy referencyjnej. W zależności od zastosowania, ustala się ją poprzez dodanie do stopy bazowej marży, określonej w komunikacie KE.

Fundusz Górnośląski został powołany w 1995 r. w ramach Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który podpisali z rządem przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych i przedsiębiorców. Głównym zadaniem FG jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy.

W ostatnich latach dzięki projektom Funduszu Górnośląskiego na Śląsku powstało ok. 4 tys. nowych miejsc, a dwuipółkrotnie więcej uniknęło likwidacji. Fundusz wspiera inwestycje i - dzięki funduszowi poręczeniowemu (udzielił 550 poręczeń na kwotę ponad 58 mln zł) i pożyczkowemu (prawie 270 pożyczek na kwotę blisko 20 mln zł) - wspiera małe i średnie firmy.

Jednym z najważniejszych realizowanych w ostatnich latach projektów było wspieranie przedsiębiorczości w ramach Funduszu dla Śląska, finansowanego ze środków Banku Rozwoju Rady Europy. Przedsiębiorcy mogli otrzymać preferencyjnie oprocentowane pożyczki, które po spełnieniu określonych warunków dotyczących inwestycji i zatrudnienia są umarzane.
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...