Absurdalne zasady dzielenia unijnych dotacji dla firm

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
Absurd goni absurd - tak mazowieccy przedsiębiorcy mówią o zasadach dzielenia unijnych dotacji dla firm na Mazowszu w konkursie o budżecie blisko 300 mln zł.

Od 30 czerwca mazowieccy przedsiębiorcy mogą starać się o unijne dotacje. To największy w Polsce regionalny konkurs o wsparcie z UE dla firm, więc budzi duże emocje. A wśród przedsiębiorców z Mazowsza budzi on sporo negatywnych emocji.

- Gdy zapoznałem się z kryteriami konkursu, złapałem się za głowę. W najmniejszym stopniu nie jest obiektywny - mówi GP właściciel małej firmy z Łomży.

Największe kontrowersje budzi możliwość przyznawania przez zarząd regionu dodatkowych punktów po zakończeniu oceny projektów. Nie wiadomo, za co dokładnie są te punkty, które mogą decydować o dostępie do pieniędzy z UE. Przedsiębiorcy uważają taki zapis za korupcjogenny.

- Chodzi o sytuacje absolutnie nadzwyczajne, czyli np. ewentualne preferencje dla ofiar klęsk żywiołowych - wyjaśnia Elżbieta Błaszczyk z mazowieckiego urzędu marszałkowskiego. Dodaje, że w stosunku do firm zapis prawdopodobnie nie będzie stosowany.

Kryteria konkursu faworyzują większe firmy, a małe pozbawiają szans na dotacje z UE. Mazowiecki urząd nie podzielił puli prawie 300 mln zł między firmy różnej wielkości (wyjątek dla dużych narzuciła Bruksela). Przez to mała firma rodzinna, zatrudniające cztery osoby, musi walczyć o dotacje z międzynarodowymi koncernami.

Sytuację pogarsza punktacja za zatrudnianie pracowników. Jest tak skonstruowana, że firma, w której pracują trzy osoby, przy zwiększeniu zatrudnienia o 100 proc. dostanie dwa razy mniej punktów niż 200-osobowe przedsiębiorstwo, które przyjmie dziesięciu pracowników.

Mazowieccy przedsiębiorcy zwracają uwagę na nieczytelne zasady przyznawania punktów podczas oceny strategicznej. Jest to aż 35 punktów, które można dostać za np. zgodność projektu z wojewódzkimi dokumentami sektorowymi czy zasięg przestrzennego oddziaływania inwestycji. Bez nich firma nie ma szans na dotację.

Elżbieta Błaszczyk tłumaczy, że ocena strategiczna ma umożliwić wspieranie inwestycji w biedniejszych regionach Mazowsza i jednocześnie nie zastępować dotacji dla innowacyjnych firm z okolic Warszawy.

- Nie ma idealnego systemu oceny. Jeśli będą potrzebne zmiany, zostaną wprowadzone - mówi przedstawicielka urzędu marszałkowskiego.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

OPINIA

ANTONI RUTKA

Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza

Pierwsza wersja kryteriów oceny, która została zaprezentowana w marcu, była tragiczna. Udało nam się wpłynąć na ich zmianę, ale nadal są one dalekie od doskonałości. Konsultowaliśmy kryteria z mazowieckimi przedsiębiorcami, którzy twierdzą, że nie widzą oni w nich preferencji dla mniejszych firm. Niestety konkurs już rozpoczął się i zasady oceny nie mogą ulec zmianie. Zobaczymy, jakie walory i wady ujawnią się w trakcie oceny wniosków i postaramy się wpłynąć na urząd, by dopasował kryteria do oczekiwań przedsiębiorców.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...