Niższa składka wypadkowa za przestrzeganie bhp

Łukasz Guza
rozwiń więcej
Pracodawcy, którzy wdrożą system zarządzania bhp, zapłacą niższą składkę na ubezpieczenie wypadkowe. Firmy będą rejestrować tylko te wypadki przy pracy, które powodują niezdolność do pracy powyżej trzech dni.
Rząd chce, aby stopa procentowa składki wypadkowej, odprowadzanej przez firmy zgłaszające do ubezpieczenia mniej niż dziesięć osób, mogła być różnicowana w zależności od prowadzonej działalności i związanego z nią ryzyka zawodowego. Projekt nowelizacji ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.) ma być gotowy do końca tego roku. Tak wynika z projektu Krajowej strategii bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2008-2012 przygotowanej przez resort pracy.

Obecnie wysokość tej składki dla płatnika, który zgłosił do ubezpieczenia mniej niż dziesięć osób, wynosi połowę najwyższej stopy procentowej ustalonej na potrzeby wyliczania wysokości składek odprowadzanych przez firmy zgłaszające do ubezpieczenia więcej niż dziewięć osób. Nowe przepisy mają zachęcić małe firmy do lepszego przestrzegania przepisów bhp, bo wysokość składki wypadkowej, jaką będą musiały odprowadzać do ZUS w większym stopniu niż obecnie, będzie zależeć od ryzyka wypadku przy pracy lub wystąpienia choroby zawodowej przy wykonywaniu działalności, jaką się zajmują.

- Dzięki zmianom system różnicowania składki obejmie ponad 90 proc. wszystkich pracodawców, bo przecież firm zatrudniających od jednego do dziewięciu pracowników jest najwięcej - mówi prof. Danuta Koradecka, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Dodaje, że małe firmy mogą otrzymywać wsparcie, np. na działania profilaktyczne z zakresu bhp, ale powinny ich obejmować takie same przepisy dotyczące ochrony pracy, jakie obowiązują firmy zatrudniające więcej niż dziesięć osób.

Rząd planuje też poszerzenie skali zróżnicowania stóp procentowych składek w zależności od działalności wykonywanej przez firmę i ryzyka związanego z jej wykonywaniem (obecnie wynoszą one od 0,67 proc. do 3,60 proc. podstawy wymiaru). Z obecnych 29 do około 50-60 ma być też zwiększona liczba grup działalności, dla których ustala się stopy procentowe składki wypadkowej (ze względu na ryzyko wypadków, jakie w poszczególnych grupach występują). Zdaniem rządu umożliwi to bardziej szczegółowe różnicowanie wysokości składki. Do przestrzegania przepisów bhp ma też zachęcać możliwość obniżenia stopy procentowej składki dla płatników, którzy wdrożyli w firmie system zarządzania bhp.

- To dobre rozwiązanie, bo poprawę warunków pracy można osiągnąć nie tylko wprowadzając sankcje dla firm, w których zdarzają się wypadki przy pracy, ale także przez nagradzanie uzyskujących certyfikaty zarządzania bhp - mówi Witold Polkowski, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Z projektu strategii wynika też, że rząd chce zmienić zasady rejestrowania wypadków przy pracy. Firmy będą musiały odnotowywać tylko te wypadki, które powodują niezdolność do pracy przekraczającą trzy dni.

- Na pewno znacznie zmniejszy się statystyczna liczba wypadków przy pracy odnotowana w Polsce - mówi Danuta Koradecka.

Podkreśla jednak, że firmom trudniej będzie teraz znaleźć przyczyny wypadków przy pracy oraz przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego stanowisk pracy.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...