Można sprawdzić, czy składki emerytalne za lata 1999-2001 zostały zapisane na koncie w ZUS

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
 Osoby zainteresowane same mogą sprawdzić, czy składki za lata 1999-2001 na ich koncie zostały zewidencjonowane i w jakiej kwocie.

• Dlaczego ubezpieczeni aż do czerwca tego roku musieli czekać na zaksięgowanie należnych im składek za lata 1999-2001?

- ZUS od 1999 do maja 2001 roku nie księgował należnych z budżetu składek emerytalnych osobom przebywającym na urlopach wychowawczych i pobierającym zasiłki macierzyńskie. To dlatego, że nie mieliśmy odpowiedniego oprogramowania służącego do stworzenia dokumentów rozliczeniowych, aby uzupełnić konta tych osób. Pod koniec 2007 roku w ZUS został uruchomiony program, który pozwolił na zweryfikowanie danych przekazywanych za te osoby przez ich pracodawców, z bazą danych o wypłaconych świadczeniach, którą posiada ZUS. Zaksięgowaliśmy ponad 544 tys. osób należne składki na ubezpieczenie emerytalne (I filar) w wysokości około 600 mln zł. Ta liczba może być wyższa, bo prowadzimy postępowania w celu utworzenia dokumentacji składkowej dla tych kobiet, dla których ZUS nie posiada kompletnych danych za okres od 1999 do maja 2001 r. Może to być spowodowane na przykład tym, że pracodawca nie przekazał poprawnych danych ubezpieczonego lub dane te są niepełne. Czasem mamy też trudności, żeby skontaktować się z firmą, która została zlikwidowana kilka lat temu, lub ustalić niezbędne dane w kontakcie z ubezpieczoną. Oprócz tego musimy sprawdzić, czy kobieta, która była przez kilka lat na zasiłku wychowawczym, w tym czasie nie pracowała. Dopiero po rozstrzygnięciu tych wątpliwości system będzie mógł stworzyć dokumenty ubezpieczeniowe, na podstawie których można będzie zapisać składki na kontach ubezpieczonych, a następnie przekazać ich część do OFE.

• Czy zaksięgowane składki stracą na wartości?

- Ubezpieczeni nie stracą na zaksięgowanych składkach. Te z I filara zostaną zwaloryzowane. Z kolei składki przekazane przez ZUS do OFE będą powiększone o ustawowe odsetki. ZUS przekazał już składki z odsetkami na konta w OFE w łącznej kwocie 366,1 mln zł. Resztę transferów przeprowadzimy po zakończeniu postępowań wyjaśniających.

• W jaki sposób kobieta może dowiedzieć się, czy należne jej składki zostały zapisane na jej koncie?

- Osoby zainteresowane same mogą sprawdzić, czy składki za lata 1999-2001 na ich koncie zostały zewidencjonowane i w jakiej kwocie. Żeby się o tym dowiedzieć, trzeba zwrócić się pisemnie do oddziału ZUS. Należy przesłać lub osobiście dostarczyć formularz ZUS ZRU albo napisać pismo zawierające dane identyfikujące, m.in. NIP i PESEL. Od lipca ZUS rozpocznie też wysyłanie wszystkim ubezpieczonym informacji o stanie konta w ZUS, z której będzie wynikało, jaka kwota składek została zewidencjonowana na koncie w I filarze. Jeśli ktoś nie zgadza się z wykazaną kwotą składek, może pisemnie domagać się od ZUS wyjaśnień. Może też rozpocząć procedurę reklamacyjną. Osoba kwestionujaca wysokość zapisanych składek, może też uzyskać decyzję ZUS, od której będzie mógł odwołać się do sądu.

Agata Wiśniewska, dyrektor departamentu realizacji dochodów w Centrali ZUS

Rozmawiał PAWEŁ JAKUBCZAK

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...