E-głosowanie szansą dla akcjonariuszy

Piotr Trocha
rozwiń więcej
Akcjonariusze spółek publicznych będą mogli głosować podczas walnego zgromadzenia elektronicznie lub korespondencyjnie i odmiennie z każdej akcji.

Zmiana prawa

Gazeta Prawna dotarła do projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych, który zakłada, że spółki publiczne będą zwoływać walne zgromadzenia przez ogłoszenie na swojej stronie internetowej. Samo zaś głosowanie będzie mogło się odbywać za pośrednictwem środków elektronicznych lub korespondencyjnie. Projekt Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego (KKPC) stanowi też, że prawo uczestnictwa w WZ spółki publicznej uzyskają tylko te osoby, które są akcjonariuszami na 16 dni przed datą WZ. Będą oni mogli przenosić akcje między dniem rejestracji a zakończenia WZ oraz głosować odmiennie z każdej z akcji.

Projekt wdraża postanowienia unijnej Dyrektywy 2007 /36/WE z 11 lipca 2007 r., która ma ułatwić akcjonariuszom spółek publicznych wykonywanie praw korporacyjnych i wzmocnić ochronę drobnych inwestorów.

- Celem projektu jest aktywizacja akcjonariuszy mniejszościowych i zwiększenie ich frekwencji na WZ, co oznacza w polskich warunkach ucywilizowanie WZ. Dyrektywa tworzy jednolity mechanizm zwoływania i wykonywania prawa głosu na WZ w UE - uzasadnia prof. Michał Romanowski, przewodniczący Zespołu KKPC ds. zmian w prawie spółek.

Nowe głosowania

Zgodnie z projektem, spółki publiczne (te, których akcje są w publicznym obrocie) będą dokonywać ogłoszeń o WZ obowiązkowo na stronie spółki co najmniej 26 dni przed terminem. Dziś zasadą są ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym na 3 tygodnie przed WZ. Spółka ma zamieszczać w ogłoszeniu precyzyjny opis procedur uczestnictwa i głosowania także korespondencyjnie lub elektronicznie. Udział elektroniczny obejmie m.in. transmisję obrad oraz dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym.

- Każda spółka publiczna będzie mogła samodzielnie podjąć decyzję, czy i w jaki sposób skorzystać z upoważnienia do elektronicznego głosowania. Obecnie w prawie polskim nie ma takiej możliwości - wyjaśnia prof. Michał Romanowski.

Więcej praw akcjonariuszy

Projekt przyznaje prawo samodzielnego zwołania nadzwyczajnego WZ akcjonariuszom reprezentującym co najmniej połowę kapitału zakładowego lub głosów w spółce. Do jednej dwudziestej kapitału obniża próg, od którego mogą oni żądać zwołania nadzwyczajnego WZ i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad (obecnie jedna dziesiąta). Akcjonariusze spółek publicznych będą mieć też prawo zgłaszania projektów uchwał przed WZ.

- Zmiany dotyczą uprawnienia do żądania wprowadzania określonych spraw do porządku obrad - mówi przewodniczący KKPC.

Także rada nadzorcza uzyska autonomiczne prawo do zwoływania nadzwyczajnego WZ. Zdaniem Grzegorza Skowrońskiego, prawnika z Kancelarii Baker&McKenzie, wzmocni to pozycję rady, a przesłanka zwołania WZ w postaci uznania za wskazane może wystąpić w nieograniczonej liczbie przypadków.

- Jest to wyraźny sygnał nadania pewnych uprawnień z zakresu prowadzenia spraw spółki organowi nadzorującemu, co może być przejawem wyrównania sił obu organów - mówi Grzegorz Skowroński.

Zniesienie blokady

Dzień rejestracji uczestnictwa akcjonariusza w WZ spółki publicznej będzie jednolity dla uprawnionych z akcji na okaziciela i imiennych. Status ten będą potwierdzać zaświadczenia firmy inwestycyjnej o prawie uczestnictwa w WZ. Udział w WZ tych spółek nie będzie zależał od tzw. blokowania akcji, a akcjonariusz będzie mógł nimi po dacie rejestracji rozporządzać (inaczej niż w spółkach niepublicznych).

- Wydaje się jednak, iż pewną formą zabezpieczenia interesów nabywcy mogą być odpowiednie postanowienia umowne - mówi ekspert Baker&McKenzie.

Głos za, a nawet przeciw

Projekt zakłada, że akcjonariusz będzie mógł głosować odmiennie z każdej z posiadanych akcji. Projektodawcy wskazują, że prawo głosu jest związane z akcją, a nie z osobą akcjonariusza i idzie za akcją.

- Nie można zabraniać akcjonariuszowi wykonywania prawa głosu w sposób, jaki uzna za stosowny - dodaje prof. Michał Romanowski.

Planowany termin uchwalenia nowelizacji to listopad 2008 r. W głównej części ma wejść w życie 3 sierpnia 2009 r.

Projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Piotr Trocha

piotr.trocha@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...