Firmy lepiej chronione przed ryzykiem

Piotr Trocha
rozwiń więcej
Dopłaty do oprocentowania kredytów eksportowych uchronią firmy przed ryzykiem wzrostu krótkoterminowych stóp procentowych. Limit wartości kredytów do spłaty corocznie będzie określany w ustawie budżetowej.

 

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowej ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych (DOKE), który przewiduje merytoryczną ocenę wniosku o objęcie kredytu eks- portowego Programem DOKE. Program ten umożliwia udzielanie przez banki komercyjne oraz eksporterów kredytów eksportowych o co najmniej dwuletnim okresie spłaty po stałej stopie procentowej. Kredyty te mają zabezpieczać przedsiębiorców przed ryzykiem wzrostu krótkoterminowych stóp procentowych.

Przyznawanie dopłat

O przyznaniu dopłat zdecyduje Komitet Polityki Ubezpieczeń Eksportowych (Komitet), w którego skład wejdą przedstawiciele ministra finansów, gospodarki, Skarbu Państwa, rolnictwa, rynków rolnych, spraw zagranicznych i prezesa NBP. Obecnie minister finansów nie ma realnego wpływu na wysokość zobowiązań zaciąganych w ramach programu DOKE. Dlatego projekt zakłada, że ustawa budżetowa corocznie będzie ustalać limit wartości pozostających do spłaty kredytów, które mogą być objęte programem.

Szczegółowe zasady obejmowania kredytu eksportowego programem DOKE będzie regulować uchwała Komitetu. Będą one analogiczne do aktualnej procedury polegającej na wydaniu przyrzeczenia zawarcia umowy DOKE, a następnie zawarciu umowy.

Zysk dla wszystkich

Program DOKE jest stosowaną w większości krajów OECD metodą wsparcia eksportu towarów przez stabilizację oprocentowania kredytów udzielonych zagranicznym nabywcom na zakup towarów/usług w danym kraju. Mechanizm stabilizacji polega na wzajemnych rozliczeniach w okresie spłaty kredytu między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a bankiem komercyjnym, który udzielił kredytu eksportowego, przez porównanie wysokości stałej stopy procentowej CIRR kredytu z sumą krótkoterminowej stopy procentowej i marży bankowej. Jeżeli w momencie rozliczenia stopa CIRR jest niższa od tej sumy, BGK w imieniu Skarbu Państwa przekazuje bankowi różnicę między tymi wielkościami. W przeciwnym przypadku (stopa CIRR wyższa) to bank komercyjny przekazuje nadwyżkę do BGK.

Powyższy mechanizm jest korzystny dla banku komercyjnego, importera i eksportera. Bank może udzielić kredytu po stałej stopie bez narażania na ryzyko i ma zagwarantowaną marżę. Importer uzyskuje atrakcyjnie oprocentowany kredyt eksportowy, a eksporter przedstawia mu atrakcyjną ofertę finansowania kontraktu.

Ustawa przestanie obowiązywać

Programem DOKE zostały dotychczas objęte dwadzieścia trzy transakcje dotyczące eksportu statków przez Stocznię Szczecińską Nowa. Programem objęto kredyty eksportowe o wartości 719 mln dol. i 192 mln euro.

Projekt stanowi, że do kredytów eksportowych objętych programem przed dniem wejścia w życie ustawy będą stosowane przepisy dotychczasowe. Utraci moc ustawa z 8 czerwca 2001 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych (Dz.U. nr 73, poz. 762).

UMOWY O DOPŁATY

• 2005 rok - dwie umowy o łącznej wartości 143,2 mln dol.

• 2006 rok - osiem umów o łącznej wartości 192,0 mln euro (10,6 mln zł z budżetu tytułem dopłat)

• 2007 rok - siedem umów o łącznej wartości 256,3 mln dol. (22,1 mln zł z budżetu tytułem dopłat)

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...