Przedsiębiorcy sami rezygnują z unijnych dotacji

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
Co 20 firma, która mogła dostać wsparcie z UE, dobrowolnie rezygnuje z przyznanych jej pieniędzy - wynika z szacunków GP.

W tym roku zrezygnowało z unijnych dotacji i rozwiązało zawarte z nami umowy siedmiu przedsiębiorców - mówi Agnieszka Klimaszewska, zastępca dyrektora zespołu instrumentów inwestycyjnych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Z DOTACJI REZYGNUJE ŚREDNIO CO 20 FIRMA. NAJCZĘŚCIEJ ROBI TO Z WŁASNEJ WOLI. W PRZYPADKU PARP SPORADYCZNIE ZDARZAJĄ SIĘ PRZYPADKI, ŻE TO URZĘDNICY PODEJMUJĄ DECYZJĘ O COFNIĘCIU DOTACJI. JEŚLI TAK SIĘ DZIEJE, TO NA SKUTEK RAŻĄCYCH NARUSZEŃ ZAPISÓW UMOWY O PRZYZNANIU DOTACJI, A CZASAMI NAWET PRAWA.

NAJCZĘSTSZY POWÓD REZYGNACJI Z UNIJNYCH PIENIĘDZY TO ZMIANA PLANÓW INWESTYCYJNYCH.

- PO PODPISANIU UMOWY O DOTACJĘ WŁAŚCICIEL FIRMY ZDECYDOWAŁ, ŻE NIE BĘDZIE ROZSZERZAŁ PROFILU JEJ DZIAŁALNOŚCI - MÓWI GP PRACOWNIK JEDNEJ Z MAŁOPOLSKICH FIRM.

Dodaje, że firma czekała ponad rok na podpisanie umowy. W tym czasie zmieniła się sytuacja na rynku.

Przedsiębiorcy narzekają jednak także na biurokrację.

- Zamiast prowadzić biznes, musiałem co chwilę biegać do urzędu, by donosić kolejne dokumenty. W końcu dałem sobie z tym spokój - mówi właściciel małej firmy budowlanej z Mazowsza.

Zdarza się, że firma nie sięga po dotacje, bo ma poważne problemy finansowe - GM Records zrezygnowała z dotacji, bo została postawiona w stan upadłości. Z naszych informacji wynika, że nie jest to odosobniony przypadek. Już kilka razy firmy, które uzyskały dotacje z Unii Europejskiej, były stawiane w stan upadłości.

Na poziomie regionalnym urzędnicy częściej decydują się na zabranie firmie dotacji niż gdy dzieli nimi ministerstwo. Na Dolnym Śląsku dotacji z programu regionalnego nie dostanie prawie co piąta mikrofirma, która wygrała konkurs. Marcin Krzykała, kierownik regionalnej instytucji finansującej we Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego tłumaczy, że w 50 proc. przypadków wina leży po stronie samych przedsiębiorców.

- Firmy nie przystępują do realizacji inwestycji w określonym terminie, nie zwracają uwagi na nasze ponaglenia do złożenia wniosku o płatność lub sprawozdań. Niektórzy przedsiębiorcy kupują inne wyposażenie niż wcześniej deklarowali - mówi Marcin Krzykała.

Przykładem może być zakup samochodu osobowego na potrzeby firmy zamiast samochodu dostawczego.

Rozwiązane umowy na dotacje

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...