Łatwiejszy dostęp do dużych zamówień

Ewa Grączewska-Ivanova
rozwiń więcej
Nowelizacja prawa zamówień publicznych zakłada, że o zamówienia będą mogły ubiegać się także firmy, które przedstawią pisemne gwarancje dużych przedsiębiorstw do udostępnienia im potencjału technicznego lub kadrowego. Co rozwiązanie takie oznacza w praktyce?

- Dotychczas wykonawcy, którzy samodzielnie nie spełniali warunków udziału w przetargu, łączyli się w tzw. konsorcja na podstawie art. 23 prawa zamówień publicznych. Po nowelizacji wykonawca mimo braku potencjału technicznego będzie mógł samodzielnie wziąć udział w postępowaniu pod warunkiem złożenia odpowiedniego zobowiązania innego przedsiębiorcy. Można spodziewać się zatem zwiększenia dostępu małych i średnich przedsiębiorców do postępowań o dużej wartości zamówienia, w których zamawiający na ogół stawiają wykonawcom wysokie wymagania odnośnie do potencjału technicznego lub kadrowego. Po nowelizacji art. 22 ust. 1 pkt 2 wykonawca, aby wziąć udział w postępowaniu, nie będzie więc musiał inwestować w sprzęt lub pracowników, nie mając pewności otrzymania zamówienia. Może bowiem umówić się z innym przedsiębiorcą, który taki potencjał posiada, że w razie wyboru jego oferty przedsiębiorca ten na warunkach umownych udostępni mu np. odpowiednie narzędzia lub będzie świadczył określone usługi poprzez wyspecjalizowane osoby.

Jak wpłynie taka zmiana na postępowania o udzielenie zamówienia?

- Intencją ustawodawcy było zwiększenie dostępności i złagodzenie kryteriów udziału w postępowaniach o udzielenie zamówienia. Można spodziewać się większej liczby mniejszych wykonawców biorących w nich udział. Można również liczyć, że w wyniku nowego brzmienia przepisu będzie mniej protestów wykonawców kwestionujących zdolność techniczną lub kadrową konkurentów. Protestujący często argumentowali, że ich konkurenci, wbrew przepisom, na dzień złożenia ofert nie dysponowali określonym potencjałem, lecz zamierzali go pozyskać od innych podmiotów po wygraniu postępowania.

Jaki dokument będzie mógł złożyć wykonawca, aby udowodnić, że dysponuje odpowiednim potencjałem technicznym?

- Należy założyć, że w przypadku gdy wykonawca sam nie będzie dysponował odpowiednim potencjałem technicznym, powinien złożyć wraz z ofertą dokument pochodzący od innego przedsiębiorcy. Powinno z niego wynikać, że przedsiębiorca ten dysponuje wymaganym i określonym przez zamawiającego w ogłoszeniu potencjałem technicznym lub kadrowym. Powinno też tam, jak sądzę, znaleźć się oświadczenie, że przedsiębiorca ten zobowiązuje się udostępnić taki potencjał wykonawcy biorącemu udział w przetargu, jeśli oferta tego wykonawcy zostanie wybrana. Dokumentem takim może być np. umowa, z której wynikać będzie m.in. obowiązek innego podmiotu do udostępnienia potencjału wykonawcy w przypadku wyboru jego oferty przez zamawiającego.



Jan Roliński, adwokat, wspólnik w Kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr

Rozmawiała EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

 
Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...