Ryzyko inwestycji zwiększają rekordowe ceny ropy

Krzysztof Grad
rozwiń więcej
Taniejący dolar negatywnie wpływa na wyniki Lotosu i Orlenu. Jednak mimo to wyniki firm w II kw. powinny być dobre. W najbliższym czasie korzystniejszy powinien być zakup akcji PKN Orlen.

Wzrost cen ropy naftowej na światowych rynkach wydaje się nie mieć końca. Po przebiciu psychologicznej granicy 100 USD za baryłkę (bbl) bardzo szybko zostały pokonane kolejne symboliczne poziomy - 110 USD i 120 USD/bbl. W środę na nowojorskiej giełdzie cena jednej baryłki sięgnęła 130,17 dol.

Czy rekordowo wysokie ceny ropy sprzyjają polskim producentom paliw? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest oczywista.

- PKN Orlen i Grupa Lotos nie produkują ropy w znaczących ilościach. Ceny surowca przekładają się natomiast na ich nominalne wyniki poprzez efekt przeszacowania wartości zapasów (tzw. efekt LIFO). Taka sytuacja niesie ryzyko, bowiem w razie korekty na rynku ropy wartość zapasów będzie przeszacowana w dół, co negatywnie odbije się na wyniku spółek - mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku.

Dodaje, że im wyższe rekordy biją ceny ropy, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo, że przyjdzie korekta, co sprawi, że nominalne wyniki Lotosu i Orlenu spadną. Na razie jednak rynkowi specjaliści nie przewidują korekty na rynku ropy.

- Spadkom mogłoby pomóc umocnienie się dolara amerykańskiego, ale zapowiadane niedawno odbicie tej waluty na razie się nie udało - mówi Szymon Araszkiewicz, analityk firmy e-petrol, monitorującej rynek paliw.

Dodaje, że na rynkach naftowych jest pole do korekty, ale przy obecnym nastawieniu inwestorów ta opcja schodzi na dalszy plan.

Analitycy podkreślają, że dla wyników obu polskich producentów paliw kluczowymi czynnikami są kurs dolara, marża rafineryjna oraz różnica w cenie ropy rosyjskiej i Morza Północnego.

- Taniejący nadal dolar bardzo negatywnie wpływa na wyniki Lotosu i Orlenu. Jednak mimo to wyniki obu firm w II kw. powinny być dobre. Przyczynią się do tego m.in. wyższe niż w I kw. marże rafineryjne - ocenia Ludomir Zalewski z DM PKO BP. Jego zdaniem pod względem operacyjnym lepiej będzie sobie radził Orlen.

- Najbliższe lata dla Lotosu będą ciężkie, ze względu na duży program inwestycyjny. Za to płockiemu koncernowi przestaną ciążyć Możejki - mówi Ludomir Zalewski. Analitycy oczekują, że w efekcie walory Orlenu będą wyceniane lepiej niż papiery gdańskiej firmy, co jednak może nie uchronić żadnej z firm przed przeceną.

- Zakładamy, że po ostatnich odbitkach cały polski rynek spadnie, a wraz z nim akcje Orlenu i Lotosu. Z tą różnicą, że walory płockiej spółki powinny zachowywać się lepiej od rynku - ocenia Paweł Burzyński z DM BZ WBK.

Kursy spółek paliwowych na tle cen ropy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Krzysztof Grad

krzysztof.grad@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...