Zmiana stawek VAT najwcześniej w 2010 roku

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Ministerstwo Finansów nie planuje zmian stawek podatku od towarów i usług w najbliższym czasie. Nowe rozwiązania będą wprowadzane razem ze zmianami w ramach Unii Europejskiej, czyli w 2010 roku. Eksperci apelują, aby jak najszybciej dostosować polską ustawę o VAT do regulacji wspólnotowych.

Ministerstwo Finansów nie planuje w najbliższym czasie zmian w odniesieniu do stawek VAT. Nie będą one ani obniżane, ani podwyższane. Takich informacji udzielił w wywiadzie dla Gazety Prawnej minister finansów Jacek Rostowski. Resort finansów z ewentualnymi nowymi rozwiązaniami w zakresie stawek planuje poczekać na Unię Europejską, która właśnie pracuje nad wprowadzeniem od 2010 roku jednolitych zasad stosowania obniżonych stawek VAT we Wspólnocie.

Zdaniem ekspertów wysokość stawek nie jest najważniejsza. Ministerstwo powinno skupić się na jak najszybszym dostosowaniu polskich przepisów do regulacji unijnych. W wielu miejscach bowiem ustawa o VAT jest niezgodna z dyrektywą.

Bez zmian w stawkach

Minister Rostowski wskazał, że na razie Ministerstwo Finansów nie planuje zmian w zakresie wysokości stawek VAT. Na tę część zapowiedzi MF zwraca uwagę Dorota Borkowska, doradca w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, która wyjaśnia, że do 2010 roku mają zakończyć się prace nad wprowadzeniem jednolitych zasad stosowania obniżonych stawek VAT w Unii.

- Projekt dużych zmian był przez resort finansów przygotowany już w 2006 roku. Planowano w nim m.in. rezygnację z kaucji gwarancyjnej, zmiany w rozliczaniu składów konsygnacyjnych, rozliczanie importu towarów bez wpłaty gotówki czy rezygnację z sankcji VAT - wylicza Dorota Borkowska.

Jej zdaniem, ewentualne przedłużenie wprowadzenia oczekiwanych zmian do 2010 roku nie byłoby więc wskazane. Przedłużanie np. wprowadzenia rozliczania importu towarów w deklaracji powoduje, że podatnicy wolą odprawę celną zrealizować w Hamburgu - a to oznacza, że tracimy wpływy z należności celnych. Niespójne z przepisami unijnymi jest np. posługiwanie się Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) dla celów ustalenia stawki VAT.

- Są zatem zagadnienia, z którymi nie ma potrzeby czekać do zmian w ramach UE. Zresztą do tych zmian również trzeba się przygotować i to najlepiej już od zaraz, aby zdążyć z ich wprowadzeniem - radzi Dorota Borkowska.

Niezgodność z prawem UE

Czekanie ze zmianami w VAT do 2010 roku to niestety nie jest dobra wiadomość dla polskich podatników VAT. Tak uważa Jerzy Martini, doradca podatkowy w Baker & Mckenzie, który podkreśla, że polskie przepisy o VAT zawierają wiele regulacji niezgodnych z prawem wspólnotowym (np. dotyczących odliczenia podatku naliczonego). Należałoby jak najszybciej dokonać zmian w ustawie o VAT, aby niezgodności tych było jak najmniej.

Należy mieć świadomość, że podatnicy coraz częściej będą korzystali ze swoich uprawnień w celu odzyskania podatku nieodliczonego czy pobranego na podstawie przepisów krajowych niezgodnych z prawem wspólnotowym.

- Im dłużej trwać będzie stan niezgodności z prawem wspólnotowym, tym kwoty, które potencjalnie trzeba będzie podatnikom zwrócić, będą wyższe - ostrzega Jerzy Martini.

Dodaje, że podatnicy oczekują wprowadzenia uproszczeń dotyczących rozliczania VAT funkcjonujących z powodzeniem w innych państwach UE, w tym u naszych sąsiadów. Brak takich przepisów ułatwiających rozliczanie podatku powoduje, że jesteśmy trochę mniej konkurencyjni dla zagranicznych inwestorów.

Wyjście dla podatników

Eksperci są zgodni, że zbyt częste zmiany ustaw podatkowych powodują niepewność wśród podatników i nie są pożądanym zabiegiem wykonywanym przez ustawodawcę. Jednak - jak stwierdza Joanna Patyk, konsultant podatkowy w BDO Numerica - inaczej jest w sytuacji zmian przepisów prawnych w związku z koniecznością ich dostosowania do prawa wspólnotowego. W takim przypadku zmiany są wręcz niezbędne.

- Przykładem takiego przepisu jest art. 109 ustawy o VAT i przepis dotyczący nałożenia na podatników 30-proc. sankcji z tytułu zaniżenia zobowiązania w VAT lub zawyżenia kwoty podatku do zwrotu - podaje Joanna Patyk.

Według naszej rozmówczyni, Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 września 2007 r. zakwestionował zgodność tych przepisów z konstytucją, podobnie jak to miało miejsce już na gruncie poprzedniej ustawy o VAT. Niestety, ustawodawca nie chce zrezygnować z tego przepisu, choć jest on niezgodny zarówno z Konstytucją RP, jak i z prawem wspólnotowym.

- W przypadku niezgodności przepisów prawa krajowego z prawem unijnym podatnik posiada uprawnienie do powoływania się w razie sporu z fiskusem bezpośrednio na przepisy prawa wspólnotowego - podpowiada Joanna Patyk.

Podkreśla także, że wiąże się to jednak z utrudnieniami po stronie podatnika, gdyż musi on dochodzić swoich praw na drodze postępowania administracyjno-sądowego i w takim postępowaniu uzasadniać sprzeczność prawa krajowego z przepisami wspólnotowymi.

POSTULUJEMY

Ministerstwo Finansów powinno przyczynić się do jak najszybszego uchwalenia już przygotowanego projektu nowelizacji ustawy o VAT. Z kolejnymi zmianami można czekać do 2010 roku.

VAT w Unii Europejskiej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nie planujemy ani podwyżki, ani obniżki stawek VAT - twierdzi minister finansów Jacek Rostowski. Dodaje, że trwają prace nad jednolitymi zasadami stosowania obniżonych stawek w Unii

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...