W święta mogą pracować osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych

Łukasz Guza
rozwiń więcej
W święta nie mogą pracować w handlu osoby zatrudnione m.in. na podstawie umowy o pracę. Sklepy mogą jednak otwierać ich właściciele.

Od 26 października 2007 r. obowiązuje zakaz pracy w handlu w 12 dni świątecznych w ciągu roku. Nowe przepisy nie zabraniają jednak w te dni handlu, lecz jedynie zatrudniania w te dni pracowników. Oznacza to, że sami właściciele placówek handlowych mogą je otwierać. Mogą także zatrudniać wtedy osoby na podstawie umów cywilnoprawnych, ponieważ zgodnie z kodeksem pracy pracownikami są tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę.

Druga z tych możliwości jest ryzykowna dla właścicieli. PIP może bowiem złożyć skargę do sądu w sprawie ustalenia, czy pracodawca nie powinien zawrzeć w takiej sytuacji umowy o pracę, zamiast umowy zlecenia. Jeśli sąd podzieli wątpliwości inspekcji, właściciel placówki będzie musiał zawrzeć z dotychczasowym zleceniobiorcą umowę o pracę i zapłacić grzywnę (do 30 tys. zł).

Niebezpieczeństwo to może zostać zmniejszone, bo rząd przygotował już projekt nowelizacji kodeksu pracy, zgodnie z którym inspektorzy pracy nie będą mogli samodzielnie składać takich skarg do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy, lecz jedynie za zgodą osoby świadczącej usługi na rzecz pracodawcy. Projekt trafił już do konsultacji międzyresortowych i społecznych.

Pracodawcy muszą też pamiętać, że w trakcie kontroli PIP sprawdza nie tylko, czy w placówce handlowej w święto pracują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale także, czy w te dni firma nie zatrudnia osób na czarno. Niedozwolone jest także podpisywanie ze stałymi pracownikami umów zlecenia, które obowiązują jedynie w święto.

ZAKAZ PRACY W HANDLU OBOWIĄZUJE:

1 stycznia - Nowy Rok

w Wielkanoc

1 maja - święto państwowe

3 maja - święto narodowe Trzeciego Maja

w pierwszy dzień Zielonych Świątek

w dzień Bożego Ciała

15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada - Wszystkich Świętych

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

25 i 26 grudnia - pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Podstawa prawna

Art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. nr 4, poz. 28 z późn. zm.).

Art. 1519a i art. 15110 ustawy z 26 czerwca 1974 r. (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

OPINIA

JACEK WIŚNIEWSKI

główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska

W ocenie, jak mocno wpływają na sprzedaż detaliczną tzw. długie weekendy, kluczową rolę odgrywa to, na kiedy przypadają dni świąteczne. Jeżeli dzień wolny, w którym sklepy są zamknięte, wypada w sobotę czy dzień powszedni, może mieć to jakiś wpływ na dynamikę sprzedaży detalicznej. Dane zawsze porównujemy rok do roku, więc patrząc na ten i poprzedni rok nie powinno być dużego wahnięcia dynamiki sprzedaży.

W 2007 roku można było łatwiej zrobić sobie wolny tydzień, więc sklepy mogły mieć mniej klientów, a w tym roku w zwyczajowy dzień zakupów sklepy były zamknięte. W przypadku drugiego długiego weekendu związanego z Bożym Ciałem, mimo że w zeszłym roku święto było w czerwcu, to jednak pojedynczy dzień wolny w środku tygodnia nie ma dużego wpływu - zakupy można zrobić, czy to w środę czy w piątek.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...