Spółki same będą sporządzać prospekty

Piotr Trocha
rozwiń więcej
Spółki giełdowe będą zobowiązane jednocześnie przekazywać informacje poufne, bieżące i okresowe do wiadomości giełdy, komisji i inwestorów.

ZMIANA PRAWA

Rada Ministrów przyjęła wczoraj autopoprawkę do nowelizacji ustawy o ofercie publicznej. Projekt zakłada, że stroną postępowania o zatwierdzenie prospektu emisyjnego będzie wyłącznie emitent lub wprowadzający, co ma usprawnić procedurę zatwierdzenia prospektów. Projekt stanowi, że emitenci w zakresie obowiązków informacyjnych podlegać będą przepisom krajowym. Zamieszczenie prospektu na stronie organu nadzoru państwa emitenta będzie uznane za publiczne jego udostępnienie w Polsce, jeśli prospekt zostanie przekazany do KNF na podstawie europejskiego paszportu. Autopoprawka precyzuje też przesłanki stosowania domniemania działania akcjonariuszy w porozumieniu co do nabywania akcji spółki lub głosowania, które będzie zależeć od samego posiadania akcji spółki, zamiast - jak obecnie - podejmowania określonych czynności (art. 87 ust. 1 pkt 5).

Zdaniem Ewy Szlachetki, adwokata z Kancelarii CMS Cameron McKenna, poprawki wprowadzają głównie postanowienia unijnych dyrektyw 2007/14/WE i 2004/109/WE.

- W rezultacie emitenci, którzy wybrali Polskę jako państwo macierzyste, będą musieli spełniać krajowe obowiązki informacyjne w oparciu o rozporządzenie ministra finansów. Firmy inwestycyjne będą zwolnione z obowiązku notyfikacji przekroczenia określonych progów liczby głosów, jeżeli jest to związane z zadaniami z zakresu organizacji rynku regulowanego - mówi ekspert CMS Cameron McKenna.

Własne prospekty

Projekt stanowi, że w przypadkach, gdy ustawa nakłada obowiązek sporządzenia warunków obrotu, za rzetelność, prawdziwość i kompletność wszystkich informacji będzie odpowiadał podmiot, który ubiega się o dopuszczenie do obrotu danych instrumentów finansowych. Osoba sporządzająca określone informacje będzie odpowiadać za te, które sporządziła. Projekt precyzuje zasady odpowiedzialności za treść prospektu, a KNF zapowiada, że nie będzie już aktywnie pracować z firmami i doradcami nad ostateczną wersją prospektów. Nowe zasady mają wchodzić w życie stopniowo od maja.

- Naszą rolą nie jest sprawdzanie, czy wszystkie podane w prospekcie informacje są zgodne z prawdą. Dokument zawiera oświadczenia osób odpowiedzialnych, a jeśli okaże się nierzetelny lub zawiera nieprawdziwe informacje, wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność i gdzie należy kierować roszczenia - twierdzi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

Projekt przewiduje też możliwość zwolnienia podmiotów dominujących w spółce zarządzającej lub w firmie inwestycyjnej z obowiązków informacyjnych przy nabywaniu znacznych pakietów akcji, jeżeli jest to związane z nabyciem lub zbyciem instrumentów przez zależną spółkę lub firmę zależną.

- Warunkiem uzyskania takiego zwolnienia jest, aby zależna spółka zarządzająca lub zależna firma inwestycyjna wykonywały przysługujące im prawa głosu w spółkach publicznych niezależnie od podmiotu dominującego - podkreśla adwokat Ewa Szlachetka.

Wielka nowelizacja

Autopoprawka jest częścią większej nowelizacji do ustawy o ofercie, która zakłada, że spółki będą zobowiązane jednocześnie przekazywać informacje poufne, bieżące i okresowe do wiadomości giełdy, komisji i inwestorów. Aneksy wskazujące istotne zmiany prospektów musiałyby trafić do inwestorów nie później niż w ciągu dwóch dni roboczych (teraz 24 godziny).

- Przekroczenie terminu nie niesie ze sobą jednak żadnego zagrożenia dla interesu inwestorów. Zachowują oni prawo do wycofania zapisu po opublikowaniu aneksu - wyjaśnia Łukasz Dajnowicz.

Gdy zmiana prospektu nie będzie mieć charakteru znaczącego z punktu oceny papieru wartościowego, wystarczy przekazanie komunikatu aktualizacyjnego.

Liczba zatwierdzonych prospektów emisyjnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Piotr Trocha

piotr.trocha@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. z 2005 r. nr 184, poz. 1539 ze zm.).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...