Pozwolenia będą ważne cztery lata

Arkadiusz Jaraszek
rozwiń więcej
Zdaniem posłów sejmowej Komisji Infrastruktury zbyt przewlekłe procedury przetargowe sprawiają, że konieczne jest wydłużenie czasu ważności pozwolenia na budowę do czterech lat.

zmiana prawa

Wczoraj odbyło się w Sejmie pierwsze czytania projektu nowelizacji ustawy Prawo budowlane. Projekt ten przewiduje wydłużenie terminu ważności pozwolenia na budowę. Dziś co do zasady prace budowlane mogą rozpocząć się najpóźniej przed upływem dwóch lat od wydania pozwolenia. Projekt nowelizacji wydłuża ten termin. Zgodnie z nim decyzja o pozwoleniu na budowę wygasałaby, jeżeli budowa nie zostałaby rozpoczęta przed upływem trzech lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż trzy lata. W przypadku inwestycji celu publicznego termin ten zostałby wydłużony o dodatkowy rok i decyzja byłaby ważna nawet przez cztery lata.

Zdaniem autorów nowelizacji zmiany są potrzebne, bowiem w przypadku inwestycji celu publicznego, szczególnie dotyczących dużych obiektów o charakterze liniowym, wyłonienie wykonawcy robót budowlanych trwa bardzo długo i często zdarza się, iż budowa może się nie rozpocząć przed upływem trzech lat od wydania pozwolenia na budowę.

- Procedura zamówień publicznych, zwłaszcza dla dużych obiektów liniowych o dużej wartości zamówienia, jest bardzo długotrwała m.in. z uwagi na terminy wynikające z konieczności publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, zadawanie pytań przez uczestników postępowań przetargowych, jak też ich liczne protesty oraz nadmierny formalizm postępowania - mówi Zbigniew Rynasiewicz, poseł PO i przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

Podobnego zdania są przedsiębiorcy.

- Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby restrykcyjnie przestrzegać terminów ważności pozwolenia na budowę. Z tego też względu wydłużenie tego terminu jest zmianą dobrą i potrzebną - mówi Jacek Bielecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jego zdaniem decyzja o pozwoleniu na budowę powinna być w ogóle zlikwidowana.

Postulaty takie przedsiębiorcy zgłaszają już od wielu lat. Nad projektem nowej ustawy Prawo budowlane, który przewiduje takie rozwiązania, pracuje już sejmowa Komisja Przyjazne Państwo. Projekt ten ma przede wszystkim uprościć procedurę rozpoczynania, prowadzenia i kończenia inwestycji budowlanych.

- Dzisiejsze procedury inwestycyjne są bardzo skomplikowane i z tego względu czas realizacji inwestycji jest zbyt długi, co znacznie zwiększa jej koszty - mówi Jacek Bielecki.

Przedsiębiorcy postulują zatem nie tylko zlikwidowanie pozwoleń na budowę, ale także wielu obowiązkowych dziś uzgodnień i opinii. Chcą także skrócić czas wydawania decyzji administracyjnych, których uzyskanie jest obowiązkowe. Podobne rozwiązania miały już zostać wprowadzone w poprzedniej kadencji Sejmu i pomimo pozytywnej opinii wszystkich środowisk politycznych i przedsiębiorców to nie zostały przyjęte.

ARKADIUSZ JARASZEK

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...