Sprzedaż zwolniła, więc RPP nie podniesie teraz stóp

Mirek Kuk
rozwiń więcej
Po słabych danych o produkcji gorsze od oczekiwań okazały się teraz wyniki sprzedaży detalicznej. Może to oznaczać, że po raz pierwszy od grudnia RPP nie podniesie stóp na najbliższym posiedzeniu.

Dynamika sprzedaży detalicznej w marcu wyniosła 15,7 proc. (rok do roku), wobec prognoz na poziomie 21,1 proc. Ekonomiści nie kryją zaskoczenia, bo święta wielkanocne w marcu powinny sprzyjać zwiększonym zakupom.

- Jeżeli można gdzieś upatrywać przyczyn ewentualnego spowolnienia popytu konsumpcyjnego, to pewnie trzeba szukać tego w wyższych odczuwanych i spodziewanych cenach podstawowych rzeczy, takich jak żywność, paliwa czy energia - mówi Michał Dybuła z BNP Paribas.

- Z drugiej strony gospodarstwa domowe pokazały już przed wejściem do UE, że oczekując wzrostu cen, zwiększają zakupy. Żywność już nie drożeje tak szybko jak kilka miesięcy temu, w kategoriach towarów importowanych efekt kursu też ma znaczenie - mówi z kolei Jakub Borowski, ekonomista Invest Banku.

Spadki sprzedaży zanotowano we wszystkich kategoriach, ale dużą niespodzianką jest wyraźne obniżenie w kategorii prasa i książki do 9,5 proc. z 27,7 proc. w lutym.

- Jest to o tyle zaskakujące, że wraz ze wzrostem dochodów, a taki przecież ma miejsce, sprzedaż w kategoriach dóbr luksusowych powinna wzrosnąć - mówi Borowski.

Po słabszych danych o produkcji w kwietniu zmniejsza się prawdopodobieństwo czwartej z rzędu podwyżki stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie RPP będzie 30 kwietnia.

- Moim zdaniem RPP powstrzyma się od podwyżki i poczeka przynajmniej miesiąc. W obecnej sytuacji należy brać pod uwagę możliwość spowolnienia gospodarczego i stabilizację inflacji - choć na wysokim poziomie. Mocny złoty będzie działał jak substytut zacieśnienia polityki pieniężnej. Przestrzeń do podwyżek stóp procentowych kurczy się, być może nawet do zera - twierdzi Dybuła.

Nie oznacza to jednak, że podwyżek nie będzie.

- Znając sposób funkcjonowania RPP w tym składzie, to prawdopodobnie będzie ona działała na podstawie danych miesięcznych, czekając na skrystalizowanie się jakiegoś trendu. Dlatego prawdopodobieństwo podwyżki nadal jest. Dane za kwiecień mogą się okazać dużo lepsze - dodaje ekonomista BNP Paribas.

Struktura sprzedaży w marcu i lutym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...