Prywatna firma może wysłać PIT, ale to ryzykowne

Michał Fura
rozwiń więcej
Prywatni operatorzy chcą w czasie strajku Poczty przejąć klientów wysyłających PIT. Ale jeśli prywatna firma nie dostarczy przesyłki do końca kwietnia, to zapłacimy fiskusowi karę.
Prywatni operatorzy pocztowi zacierają ręce, bo każdy strajk w Poczcie Polskiej zwiększa im liczbę klientów. Pocztowa Solidarność zapowiedziała strajk od 21 kwietnia, gdy znaczna część Polaków rozlicza się z fiskusem. Operatorzy alternatywni widzą tu szanse dla siebie. PAF Operator Pocztowy planuje nawet specjalnie informować klientów, że przyjmuje PIT-y.

Ale uwaga! W przypadku wysłania PIT za pośrednictwem prywatnej poczty klientów spotkać może przykra niespodzianka. Jeśli przesyłka nie dojdzie do urzędu skarbowego na czas, czyli do końca kwietnia, nawet jeśli została wysłana dużo wcześniej, podatnik odpowie przed fiskusem za zwłokę. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdza bowiem, że termin zostaje zachowany, jeśli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego.

- W naszym przypadku liczy się termin dostarczenia przesyłki, a nie data stempla - przyznaje Marek Sadowski, prezes PAF Operator Pocztowy.

Zapewnia, że firma będzie o tym informować klientów.

- W ramach tego samego miasta dostarczymy przesyłkę najpóźniej na następny dzień, w przypadku innego miasta, potrzebujemy maksymalnie trzech dni. Jeśli będzie ryzyko, że nie zdążymy - nie będziemy przyjmować PIT - podkreśla Marek Sadowski.

- W sytuacji kiedy klient poinformuje przedstawiciela firmy, że zawartość przesyłki zawiera rozliczenie, otrzyma wszelkie wyjaśnienia dotyczące warunków dostarczenia przesyłki - mówi Rafał Brzoska, prezes InPost, największego operatora prywatnego.

PAF zapewnia, że jeśli przyjmie przesyłkę z PIT, ale nie dostarczy jej na czas do urzędu karbowego, będzie bronić klienta.

- W takiej sytuacji wystąpimy do urzędu skarbowego z informacją, że stało się to z naszej winy - zapewnia Marek Sadowski z PAF.

Radosław Kazimierski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, zapewnia, że nawet jeśli dojdzie do strajku, firma zapewni możliwość przesyłania PIT-ów. Na podstawie porozumienia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na czas dostarczane mają być też emerytury i renty. W centrali ZUS i jej terenowych oddziałach powołano sztaby koordynujące wdrożenie procedury awaryjnej we współpracy z Pocztą Polską.

- W przypadku wystąpienia zaostrzonej formy protestu pocztowców, emeryci i renciści zostaną poinformowani za pośrednictwem mediów i oddziałów Zakładu o wszelkich wariantach awaryjnych. Ponadto ZUS uruchomi specjalną infolinię, która udzieli niezbędnych informacji świadczeniobiorcom - podaje ZUS w komunikacie.

Według ZUS blisko połowa świadczeniobiorców korzysta z możliwości przyjmowania wypłat na rachunek bankowy. Ponadto zdecydowana większość rent i emerytur kwietniowych została już wypłacona, a pozostałe są w trakcie realizacji.

MICHAŁ FURA

michal.fura@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...