Eksport w 2008 roku sięgnie

Mirek Kuk
rozwiń więcej
Eksport będzie wyższy niż w 2007 roku, ale dynamika jego wzrostu wyhamuje w II połowie roku. Z eksportu jako pierwsze mogą rezygnować małe firmy• Działanie przedsiębiorców ułatwiłaby deklaracja rządu o dacie wprowadzenia euro.

Z prognoz GP, wynika, że rok 2008 będzie kolejnym rokiem dwycyfrowej dynamiki wzrostu eksportu. Wartość w euro sprzedaży polskich towarów za granicą wyniesie prawie 120 mld. Ale po kilku tłustych latach przyjdzie okres mniejszej dynamiki i trudnych decyzji dla eksporterów.

Zbyt mocny złoty

Głównym problemem jest wyjątkowo mocny kurs złotego, który znacznie ogranicza zyski ze sprzedaży towarów rozliczanych w euro.

- Wraz z umacniającym się złotym eksporterom jest ciężej i wcale nie jest tak, jak nieraz słyszymy z NBP, że nie ma się co martwić mocnym złotym - mówi Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

- Nigdy nie było tak silnych głosów o negatywnym wpływie mocnego złotego na eksport - dodaje Małgorzata Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.

Naszym problemem jest umacniający się złoty i wzrost ceny surowców. O ile w tym drugim przypadku możliwe są negocjacje z armatorami, którzy rozumieją, że rosną koszty, to w przypadku kursu walutowego odbiorcy mówią, że to nasza wewnętrzna sprawa - mówi rzecznik Stoczni Gdynia, Janusz Wikowski.

Globalne spowolnienie

Drugim problemem polskich eksporterów jest spowolnienie gospodarcze na Zachodzie.

- Spowolnienie w USA i Europie będzie stopniowo przekładać się na eksport i to powinniśmy już zobaczyć w II połowie tego roku. Już widzimy symptomy po wyprzedzającym wskaźniku zamówień eksportowych, który od 2-3 miesięcy utrzymuje się na bardzo niskim poziomie - mówi Aleksandra Świątkowska, ekonomistka PKO BP.

Ratunkiem dla firm może być kierowanie wyrobów na rynek wewnętrzny - popyt krajowy powinien utrzymywać się na bardzo silnym poziomie.

Eksport nie stanie, euro pomoże?

- Obecne problemy nie oznaczają, że eksport stanie. Przedsiębiorca może przez jakiś czas pogodzić się ze stratami w oczekiwaniu na zwiększenie popytu na rynkach zagranicznych, a tymczasem musi się dostosować do nowych warunków - obniżyć koszty funkcjonowania czy nawet poszukać nowych rynków zbytu - dodaje Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.

Szczególnie narażone są branże, które oferują mało wyrafinowane produkty.

- W przypadku eksporterów surowców, np. węgla, sytuację ratuje duży popyt na świecie na surowce energetyczne. Ale już producenci konstrukcji stalowych czy rur mogą mieć problemy - mówi Petru.

- Warunki są szczególnie negatywne dla małych eksporterów. Dla większych eksporterów czy firm-córek dużych koncernów zagranicznych jest to mniejszy problem, dlatego gwałtownego spadku dynamiki eksportu nie przewidujemy - dodaje ekonomistka PKO BP.

Mało prawdopodobne i raczej mało skuteczne wydają się być interwencje walutowe.

- Ostatnie działania rządu umożliwiające przedsiębiorcom polskim rozliczanie się w euro jest jakąś formą pomocy, ale małą. O wiele potrzebniejsze byłoby określenie daty przyjęcia euro, bo przedsiębiorcy chcą wprowadzenia euro - mówi Agnieszka Durlik-Khouri.

Jak wygląda polski eksport

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

OPINIE

ENRICO PAVONI

prezes Fiata

Na razie nie odczuwamy zmniejszonego popytu z zagranicy na nasze samochody. Wręcz przeciwnie, oczekujemy, że ten rok, jeżeli chodzi o eksport, będzie jeszcze lepszy niż poprzedni. Mamy jednak na uwadze to, że pewne problemy ze zmniejszonym popytem mogą pojawić się w 2009 lub 2010 roku. W przypadku kursu złotego to jest to dla nas dość bolesna sprawa, na eksport przeznaczamy ponad 95 proc. naszej produkcji. Zabezpieczamy się przed ryzykiem kursowym, ale trzeba pamiętać, że są zabezpieczenia krótkoterminowe.

PAWEŁ JARCZEWSKI

prezes Zakładów Azotowych Puławy

Nasza spółka jest jednym z większych Polskich eksporterów, a niekorzystny wpływ aprecjacji złotówki do euro jest minimalizowany przez transakcje zabezpieczające. Dzięki zawartym transakcjom hedgingowym spółka posiada zabezpieczenie ekspozycji w euro i dolarze, dzięki czemu osiąga wymierne korzyści. Trendy na rynku chemicznym i nawozowym są obecnie bardzo korzystne, co znajduje swoje odzwierciedlenie w wynikach finansowych spółki - prognozy na obecny rok obrotowy 2007/2008 są rekordowo wysokie.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...