Ponad 11 tys. firm wypożycza pracowników

Izabela Rakowska-Boroń
rozwiń więcej
W 2007 roku prawie 70 proc. firm więcej niż rok wcześniej skorzystała z usług agencji pracy tymczasowej.

Prawie pół miliona pracowników tymczasowych zatrudniały agencje pracy tymczasowej w ubiegłym roku. Pracowali oni w 11,4 tys. przedsiębiorstw. W stosunku do 2006 roku jest to wzrost o prawie 70 proc. Tak wynika z danych zebranych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

- Wydawałoby się, że najbardziej intensywny okres wzrostu pracy tymczasowej mamy już za sobą - mówi Monika Ulatowska ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Według niej dynamiczny rozwój gospodarczy, zwiększające się potrzeby kadrowe firm, przy jednoczesnych trudnościach spowodowanych brakiem personelu na rynku pracy sprawiają, że praca tymczasowa wciąż cieszy się rosnącym powodzeniem pracowników i przedsiębiorstw.

Z danych MPiPS wynika, że w 2007 roku blisko 490 tys. osób zostało skierowanych do wykonywania pracy tymczasowej. Jest to największy wzrost liczby pracowników tymczasowych od kilku lat. Za pośrednictwem agencji zatrudnienie znalazło prawie 200 tys. pracowników więcej niż w 2006 roku.

Jak podkreśla Tomasz Szpikowski, prezes zarządu agencji zatrudnienia Work Service, jeszcze kilka lat temu z usług agencji zatrudnienia korzystały duże przedsiębiorstwa - głownie z kapitałem zagranicznym.

- Obecnie coraz częściej naszymi klientami są małe i średnie firmy. W porównaniu z 2006 rokiem, w 2007 roku ich liczba zwiększyła się niemal dwukrotnie, a w ciągu ostatnich czterech lat ponad siedmiokrotnie - dodaje Tomasz Szpikowski.

Według niego, istotnym powodem wzrostu zainteresowania współpracą przedsiębiorców z agencjami są narastające trudności z samodzielnym pozyskaniem personelu. Już 59 proc. firm zgłasza problemy z naborem pracowników, dlatego wyspecjalizowane agencje stają się coraz bardziej pożądanym partnerem.

Z kolei Monika Ulatowska wskazuje, że wzrost zainteresowania pracowników pracą tymczasową jest m.in. pochodną wykonywania przez nich wcześniej pracy za granicą.

- Duża część pracowników, którzy powrócili do kraju z emigracji zarobkowej, pracowała na zasadzie pracy tymczasowej. Osoby te nie boją się podejmować pracy w tej formie - tłumaczy.

Zainteresowanie taką pracą w jej przekonaniu byłoby jeszcze większe, gdyby zmienione zostały regulacje dotyczące pracy tymczasowej. Chodzi o możliwość zatrudniania pracowników w tej formie powyżej roku. Obecnie dany przedsiębiorca może korzystać z usług jednego pracownika tymczasowego maksymalnie przez 12 miesięcy w ciągu trzech lat.

Agencje pracy tymczasowej, a także przedsiębiorcy i pracownicy chcieliby ponadto, aby prawo nie zakazywało przyjmowania pracowników tymczasowych w okresie pół roku od zwolnień grupowych, jeśli pracodawca właściwie udokumentowałby redukcję kadry (argumentując to np. przekształcaniem formy działalności firmy z ciągłej na sezonową).

- Można by też zmodyfikować obecny zakaz i ograniczyć go jedynie do tych stanowisk pracy, na których w danej firmie doszło do zwolnień grupowych - podkreśla Monika Ulatowska.

Pracownicy tymczasowi w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SZERSZA PERSPEKTYWA - UNIA

W Unii Europejskiej nie ma jednolitych regulacji dotyczących zatrudnienia tymczasowego. W większości państw pracownicy tymczasowi mogą działać w formie tzw. samozatrudnienia. Wyjątek stanowią Wielka Brytania i Irlandia, gdzie agencje pracy tymczasowej gwarantują pracownikom tymczasowym status zatrudnionego.

IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...