Prognoza GP: płace wzrosły w marcu o ponad 10 proc.

Mirek Kuk
rozwiń więcej
Dziś GUS poda dane o wzroście cen w marcu, a także o dynamice wzrostu wynagrodzeń w firmach.

Według prognoz Gazety Prawnej inflacja wzrosła w marcu o 4,2 proc. rdr, czyli o tyle samo co w lutym. Dziś dane na ten temat przedstawi Główny Urząd Statystyczny. Ważniejsze jednak, z punktu widzenia podwyżek stóp procentowych, będą dane o wynagrodzeniach. Wysoka dynamika płac martwi RPP i jest powodem podnoszenia stóp procentowych. Zgodnie z prognozą GP płace w marcu rosły nieco wolniej, ale nadal w tempie dwucyfrowym (10,7 proc. rdr wobec 12,8 proc. rdr w lutym).

- Za niższą dynamiką płac przemawia fakt, że w tym roku święta były w marcu, ma to duże znaczenie w przypadku pracy na akord - mówi Rafał Benecki z ING Banku.

Argumenty dla RPP

- Z drugiej strony część firm mogła wypłacić w marcu premie za I kwartał - uważa Łukasz Tarnawa z PKO BP.

Jego zdaniem, nawet jeżeli dojdzie do spowolnienia dynamiki płac, to nie wpłynie to na ocenę sytuacji przez RPP.

- Trudno dynamikę wynagrodzeń na poziomie 11 proc. nazwać słabą, szczególnie w kontekście zapowiadanego spowolnienia produkcji przemysłowej, co sprawi, że jednostkowe koszty pracy będą rosły. Dopiero poziom jednocyfrowy wzrostu płac dałby RPP pewien komfort. Pozostaną obawy, że w warunkach wysokiej bieżącej inflacji oczekiwania na wzrost cen będą się utrzymywały - twierdzi ekonomista PKO BP.

Dlatego dzisiejsze dane mogą już teraz, na dwa tygodnie przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, przesądzić o czwartej z rzędu podwyżce stóp procentowych.

Możliwa czwarta podwyżka

- Jeżeli dynamika wynagrodzeń znów okazałaby się wyższa od oczekiwań i wyniosła około 13 proc., to podwyżka stóp byłaby prawie pewna. Kilku członków RPP może zadawać sobie pytanie nie o to, czy taki poziom wzrostu płac jest zagrożeniem, ale czy pozwala, w kontekście prawdopodobnie słabszych danych o produkcji i sprzedaży detalicznej, na zrobienie przerwy w podwyżkach stóp procentowych - dodaje Tarnawa.

Pytanie o tempo wzrostu

Gdyby dane o wynagrodzeniach okazały się zgodne z prognozami rynkowymi, to RPP będzie czekać na dane o produkcji i sprzedaży detalicznej, a niektórzy członkowie w tych danych będą szukać odpowiedzi na pytanie, czy gospodarka spowolni. W takiej sytuacji dane o wzroście cen zostają nieco w cieniu, szczególnie że ostatnia podwyżka cen gazu nie będzie jeszcze uwzględniona przez GUS. Stabilizacja wskaźnika CPI może umocnić pozycję przeciwników dalszych podwyżek stóp.

- Mniejsza od oczekiwanej podwyżka cen gazu może także skłonić RPP do przerwy w zacieśnianiu polityki pieniężnej - mówi Marta Petka z Raiffeisen Banku.

We wskaźnikowym marcowym CPI niewiele się zmieni. W marcu zdrożały paliwa, możemy mieć też do czynienia z sezonowymi wzrostami cen owoców i warzyw.

Inflacja i wynagrodzenia

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...