Straty do rozliczenia z zapłaconych podatków

Magdalena Majkowska
rozwiń więcej
Przedsiębiorca powinien mieć możliwość rozliczenia straty z podatków zapłaconych w ciągu pięciu wcześniejszych lat - uważa Komisja Przyjazne państwo.

Komisja Przyjazne państwo kończy prace nad pakie-tem najpilniejszych nowelizacji ustaw, których celem jest odbiurokratyzowanie polskiej gospodarki. Jednym z pomysłów, które zostaną zaprezentowane Sejmowi, jest zmiana zasad rozliczania straty w podatkach dochodowych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorcy mają prawo do odliczenia straty od dochodu (podstawy opodatkowania) w najbliższych, kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Dziś podatnik może zatem rozliczyć stratę w okresach przyszłych, ale nie w przeszłych. Komisja proponuje wprowadzenie zmiany, zgodnie z którą podatnik będzie miał możliwość roz- liczenia straty z po-datków zapłaconych w ciągu pięciu wcześniejszych lat. W praktyce oznacza to, że jeśli przedsiębiorca osiągnie stratę, a wcześniej działalność przynosiła dochody, od których opłacał podatki, będzie mógł wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Jak wskazuje Mateusz Kobyliński, doradca podatkowy, starszy menedżer w firmie KPMG, przepisy umożliwiające podatnikom rozliczanie strat z podatkami zapłaconymi w latach poprzednich funkcjonują w wielu systemach podatkowych na świecie (tzw. loss carryback).

- Proponowana zmiana dająca podatnikowi możliwość rozliczenia straty z danego źródła przychodu z zapłaconym podatkiem z tego źródła w ciągu pięciu poprzednich lat, czyli efektywnie możliwość uzyskania zwrotu podatku, to krok w stronę uczynienia polskiego systemu podatkowego bardziej przyjaznego dla podatnika - ocenia ekspert. Zdaniem Mateusza Kobylińskiego takie rozwiązanie wydaje się szczególnie korzystne np. dla osób prowadzących działalność, umożliwiając złagodzenie negatywnych ekonomicznych skutków danego (słabego) roku działalności przedsiębiorcy, w którym nie osiągnął zysku. Zdaniem Pawła Mazurkiewicza, doradcy podatkowego i partnera w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, pomysł wstecznego rozliczania strat nie jest może rewolucyjny (w historii podatków takie rozwiązania można zidentyfikować), jednak byłby nietypowy.

Eksperci podatkowi zgodnie wskazują jednak na wysokie koszty budżetowe takiego rozwiązania.

- Metoda ta wiąże się z pewnym ryzykiem z perspektywy dochodów budżetu państwa, w szczególności w okresach gorszej koniunktury może się okazać, że podatnicy rozliczający wstecznie straty ubiegać się będą o znaczne kwoty nadpłaconego podatku - mówi Mateusz Kobyliński.

Podobne wątpliwości ma Paweł Mazurkiewicz.

- Z punktu widzenia budżetu państwa rozwiązanie takie jest bardzo trudne do zaakceptowania, zmusza bowiem fiskusa do zwrotu podatków w okresie dekoniunktury. Jednocześnie otwiera dość szerokie pole do nadużyć. Trudno spodziewać się wprowadzenia tej nowości do naszego systemu podatkowego - ocenia ekspert.

50 proc. kwoty straty może wynieść obecnie maksymalna wysokość odliczenia od podstawy opodatkowania w każdym z następujących po sobie pięciu latach podatkowych

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...