Duże firmy od 500 pracowników

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
Za duże uważano by firmy zatrudniające przynajmniej 500 pracowników lub o rocznym obrocie co najmniej 100 mln euro. Propozycję zmian w prawie unijnym zgłosiła Francja.

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad dokumentem, który będzie miał wpływ na wspieranie sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Projekt Small Business Act ma być zaprezentowany w czerwcu. Na razie tylko Francja zgłosiła do niego pakiet konkretnych propozycji. Jedna z nich zakłada, że zostanie zwiększony próg rozdzielający sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) od dużych firm.

Francuzi proponują, aby do małych i średnich zaliczyć firmy, które zatrudniają do 500 pracowników lub mają roczne obroty poniżej 100 mln euro. Według obowiązujących przepisów unijnych duże firmy zaczynają się od 250 pracowników lub 50 mln euro obrotów.

Według francuskiego rządu bardziej restrykcyjne niż w USA czy Chinach kryteria przynależności do sektora MSP powodują, że europejskie firmy, które zatrudniają więcej niż 250 pracowników, a nie są globalnymi koncernami, mają gorszą pozycję niż konkurenci z innych kontynentów, którzy korzystają z publicznej pomocy dla sektora MSP. Chodzi o dostęp do subwencji, pożyczek, gwarancji, a w przypadku UE także do funduszy unijnych.

Marcin Korolec, wiceminister gospodarki, mówi GP, że francuski pakiet jest poddawany konsultacjom z polskimi środowiskami przedsiębiorstw.

- Chcemy sprawdzić, czy poszerzenie kryteriów przynależności do sektora MSP nie spowoduje ograniczeń w rozwoju polskich firm - podkreśla.

Dodaje, że należy wziąć pod uwagę interes wszystkich unijnych firm, które rywalizują na globalnym rynku. Z drugiej strony przyznanie możliwości sięgania po pomoc publiczną większym firmom może spowodować, że polscy przedsiębiorcy będą napotykać na problemy przy wchodzeniu na zachodnioeuropejskie rynki.

Polscy przedsiębiorcy zwracają uwagę, że zmiana definicji spowoduje mniejszy dopływ funduszy unijnych do najmniejszych firm.

Według Elżbiety Lutow ze Związku Rzemiosła Polskiego, mimo dużej aktywności mikro- i małych przedsiębiorców w ubieganiu się o środki unijne, tylko w nieznacznym stopniu stają się one beneficjentami tej pomocy. Dlatego też ZRP wolałby wprowadzić oddzielne regulacje dla małych (poniżej 50 pracowników) i pozostałych przedsiębiorców.

Nie wiadomo, czy i kiedy francuska propozycja miałaby wejść w życie. Francja będzie przewodniczyć UE w II połowie tego roku i przez ten czas będzie naciskać na przyjęcie sformułowanego przez siebie pakietu. Jednak w 2009 roku w UE odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, co wpłynie na spowolnienie procesu legislacyjnego. Dlatego zmiana unijnego prawa mogłaby nastąpić najwcześniej w 2010 roku, kiedy Polska będzie na półmetku wykorzystywania przyznanych funduszy unijnych. Możliwe też, że zmiana prawa zacznie obowiązywać dopiero od nowej perspektywy finansowej, która rozpocznie się w 2014 roku.

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...