Zgromadzenie delegatów zastąpi walne zgromadzenie

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Jednostki organizacyjne izb gospodarczych uzyskają osobowość prawną, natomiast walne zgromadzenie członków izby będzie mogło zostać zastąpione zebraniem delegatów.

Trwają uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy z 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych (Dz.U. nr 35, poz. 195 z późn. zm.). Przewiduje on wprowadzenie dwóch istotnych zmian z punktu widzenia efektywności obrotu gospodarczego - izby gospodarcze będą mogły tworzyć terenowe jednostki z osobowością prawną, a zamiast walnych zgromadzeń członków będą mogły odbywać się zebrania delegatów.

Z osobowością prawną

Prawo do tworzenia terenowych jednostek musi przewidywać statut, który określi ich strukturę, sposób tworzenia i likwidacji, a także zakres i obszar ich działania. Statut powinien wskazać wewnętrzne organy jednostki, szczególnie organ zarządzający i reprezentujący ją na zewnątrz, określić tryb jej powoływania i odwoływania oraz jej składniki majątkowe. Jednostka uzyskiwałaby osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.

Projekt definiuje pojęcie likwidacji jednostki organizacyjnej. Wprowadzenie obowiązku rejestracji jednostek organizacyjnych w KRS spowoduje konieczność nowelizacji rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 21 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład KRS oraz szczegółowej treści wpisów w rejestrach. Chodzi o to, aby jednostki organizacyjne izb mogły zostać wpisane do rejestru stowarzyszeń, organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Zgromadzenie członków izby

Aby usprawnić podejmowanie uchwał na walnym zgromadzeniu członków izby, projekt przewiduje, że zamiast walnego zgromadzenia może zostać wprowadzone zebranie delegatów. Statut izby określi więc organ, który jest w niej najwyższą władzą. Gdyby nie stanowił inaczej, to organem tym byłoby walne zgromadzenie. Osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi byłyby wówczas reprezentowane przez swoich przedstawicieli.

Funkcjonowanie izb gospodarczych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

OPINIA

PIOTR JAWORSKI

ekspert z Krajowej Izby Gospodarczej

Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej proponują rozszerzenie projektu nowelizacji ustawy o izbach gospodarczych o dwa zapisy. Pierwszy, w którym izba gospodarcza reprezentuje interesy zrzeszonych w niej podmiotów jako pracodawców, realizuje cele i wykonuje zadania organizacji pracodawców w rozumieniu ustawy z 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców. Drugi mówi o tym, że Krajowa Izba Gospodarcza, będąc ogólnopolską reprezentacją przedsiębiorców jako pracodawców, realizuje cele i wykonuje zadania konfederacji pracodawców w rozumieniu ustawy z 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców oraz uczestniczy w dialogu społecznym po stronie pracodawców jako reprezentatywna organizacja w rozumieniu ustawy z 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...