Małe firmy przywrócą do pracy kobiety w ciąży

Łukasz Guza
rozwiń więcej
Resort gospodarki wycofał się z pomysłu, aby pracodawcy zatrudniający do dziewięciu pracowników nie musieli przywracać do pracy bezprawnie zwolnionych kobiet w ciąży.

We wczorajszym wydaniu GP pisaliśmy, że przygotowany przez resort gospodarki projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje zwolnienie pracodawców zatrudniających do dziewięciu pracowników z obowiązku przywrócenia do pracy bezprawnie zwolnionych kobiet w ciąży lub rodziców korzystających z urlopu macierzyńskiego. W takich przypadkach mieliby zapłacić im jedynie odszkodowanie. Obecnie każdy bezprawnie zwalniany pracownik może złożyć do sądu powództwo o przywrócenie do pracy.

- Projekt zostanie zmodyfikowany. Kobiety w ciąży zatrudnione w małych przedsiębiorstwach nadal będą mogły być przywracane do pracy - powiedział wczoraj GP Maciej Dobiaszewski, naczelnik Wydziału Prawa Technicznego Departamentu Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Gospodarki.

Podkreślił, że resort chce, aby prawo powrotu do pracy w małej firmie po bezprawnym zwolnieniu przysługiwało wyłącznie ciężarnym kobietom lub rodzicom korzystającym z urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z projektem pozostali pracownicy w takich przypadkach będą mieć wyłącznie prawo do odszkodowania.

Resort gospodarki chce także zmienić propozycje dotyczące rekompensaty za bezprawne zwolnienie przez pracodawcę-osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Pisaliśmy wczoraj, że zgodnie z projektem, podobnie jak małe firmy, takie osoby nie będą musiały przywracać do pracy bezprawnie zwalnianych kobiet w ciąży, ale w zamian zapłacą im odszkodowanie wyższe niż przedsiębiorcy.

- O ostatecznym kształcie tych propozycji zdecyduje Komisja Trójstronna, która na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się projektem nowelizacji - mówi Maciej Dobiaszewski.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Moja firma
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce
17 kwi 2025

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe
17 kwi 2025

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów
17 kwi 2025

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie
17 kwi 2025

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur
17 kwi 2025

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej
16 kwi 2025

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?
14 kwi 2025

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby
14 kwi 2025

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]
10 kwi 2025

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie
10 kwi 2025

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

pokaż więcej
Proszę czekać...